کارمندانی که می نالند، 'بيمارند'

رييس ها هم به اندازه کارمندان خود احتمال دارد به اين ناراحتی مبتلا شوند

نتيجه يک پژوهش نشان می دهد کارمندانی که با نق زدن و ناله کردن در محل کار، سبب افسردگی همکاران خود می شوند، به يک نوع بيماری روانی مبتلا هستند.

طبق گفته پژوهشگران در آلمان، اين افراد مبتلا يک بيماری تازه به نام "ناراحتی و عصبانيت پس از ضربه روحی" هستند.

به گفته آنها، کسانی که مرتب درباره کار يا درباره رييس خود نق می زنند، بدگويی می کنند و شايعه پخش می کنند و در عين حال کمتر از همه هم کار می کنند، از قربانيان اين اختلال روانی هستند.

پژوهشگران همچنين می گويند يکی از راه های چيره شدن بر اين بيماری اين است که وقت و انرژی بيشتری برای فعاليت های غير کاری مانند، سرگرمی و فعاليت های اجتماعی صرف شود.

زندگی کاری و خصوصی

يافته های اين پژوهش بر اساس تحقيق درباره 21 نفر در دانشگاه برلين به دست آمده است.

پژوهشگران دريافتند کارمندانی که امکان ارتقاء شغلی از آنها گرفته شده يا در مقابل همکاران خود تحقير شده باشند، يا اينکه تصور کنند ارزش واقعی آنها در محل کار به درستی درک نمی شود، به احتمال زياد گرفتار اين اختلال خواهند شد.

اين ناراحتی روانی بر عملکرد آنها در محل کار و همچنين بر رفتار آنها در منزل اثر می گذارد و سبب می شود آنها در دور باطلی از عملکرد بد و نوميدی گرفتار شوند.

آنها از يک سو در درون خود احساس افسردگی و تنهايی می کنند و در همين حال، رفتار تهاجمی دارند. اين افراد حتی ممکن است به بهانه اينکه بيمار هستند، از رفتن به سر کار خودداری کنند.

رييس ها هم به اندازه کارمندان خود احتمال دارد به اين ناراحتی مبتلا شوند.

در حالت جدی اين بيماری، کارمندان ممکن است از کابوس و ترس بيمار گونه مربوط به محيط کار رنج ببرند. آنها احساس می کنند که ديگر نمی توانند سر کار خود بازگردند و حتی ممکن است دست به خودکشی بزنند.

با اين وجود پژوهشگران دريافتند کسانی که گرفتار اين بيماری شده اند می توانند گاهی لبخند بزنند، به ويژه هنگامی که به انتقامجويی فکر می کنند.

اين پژوهش نشان می دهد کارکنانی که ميان زندگی کاری و زندگی خصوصی خود توازن برقرار نمی کنند و حس عزت نفس خود را تا حد زيادی فدای کارشان می کنند، بيشتر گرفتار اين وضعيت می شوند.

"مايکل ليندن" که اين پژوهش زير نظر او انجام شده، می گويد که آگاهی در مورد اين بيماری روز به روز بيشتر می شود.

نتايج اين پژوهش در "همايش جهانی پزشکی روان تنی" که قرار است در اواخر سال ميلادی جاری در آمريکا برگزار شود، ارائه خواهد شد.

http://www.bbc.co.uk/منبع

  
نویسنده : ميلانی ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٤ شهریور ،۱۳۸٢

غم خوردن سيستم دفاعی را از کار می اندازد

دانشمندان می گويند افکار منفی می تواند انسان را در مقابل بيماری ها آسيب پذير کند.

مطالعه ای که نتايج آن در نشريه "گزارش تحقيقات آکادمی ملی علوم" (
Proceedings of the National Academy of Sciences) آمريکا منتشر شده است فعاليت های "منفی" مغز را به ضعيف شدن سيستم دفاعی بدن مرتبط می داند.

پژوهشگران دانشگاه ويسکانسين-مديسون، افرادی را که فعاليت مغزی آنها در ناحيه مرتبط با افکار منفی، شديد بود مورد مطالعه قرار داده اند.

برای محک زدن مقاومت جسمانی اين افراد در مقابل بيماری ها، به آنها واکسن آنفولانزا تزريق شد. کسانی که در اين ناحيه از مغز بيشترين فعاليت را داشتند بدتر از سايرين به واکسن واکنش نشان دادند.

دانشمندان از قبل می دانستند که افراد منفی باف، يعنی کسانی که در مقابل رويدادهای ناگوار حساس تر هستند، در سمت راست ناحيه در پيشانی (
pre-frontal cortex) فعاليت بيشتری نشان می دهند.

فعاليت بيشتر در سمت چپ اين ناحيه به واکنش های عاطفی مثبت ارتباط دارد.

افکار مثبت

دکتر ريچارد ديويدسن، که اين پژوهش ها را هدايت کرده است، 52 داوطلب در فاصله سنی 57 تا 60 ساله را مورد مطالعه قرار داد.

از هر يک از آنها خواسته شد حادثه ای را که باعث احساس خوشحالی شديد در آنها شده و همچنين رويدادی را که باعث اندوه، عصبانيت يا وحشت آنها شده است به ياد آورند.

دانشمندان فعاليت الکتريکی هر دو قسمت مغز در اين ناحيه از پيشانی را اندازه گيری کردند تا معلوم شود کدام يک فعال تر است.

پس از اين اندازه گيری ها به هر داوطلب واکسن آنفولانزا تزريق شد.

واکسن، با برانگيختن واکنش سيستم دفاعی در دراز مدت سعی می کند بدن را برای مقابله با عوامل بيماری زا آماده کند.

در جريان اين مطالعه، هريک از داوطلبان طی شش ماه بعد مورد آزمايش قرار گرفتند تا ميزان تاثير واکسن اندازه گيری شود. آنها سطح پادتن توليد شده پس از تزريق واکسن را اندازه گرفتند.

کسانی که فعاليت سمت راست اين ناحيه از مغز در آنها بيشتر از سايرين بود، بدترين واکنش را به واکسن نشان دادند.

در مقابل در کسانی که فعاليت مغزی آنها در سمت چپ بيشتر بود، عکس اين واکنش مشاهده شد.

دکتر ديويدسن گفت: "عواطف در تنظيم و تعديل سيستم هايی در بدن که بر سلامت ما تاثير می گذارند، نقش مهمی دارد."

http://www.bbc.co.uk/منبع

 

  
نویسنده : ميلانی ; ساعت ٩:٤٥ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٤ شهریور ،۱۳۸٢

به صحبت هاي او گوش فرا دهيد

اگر فقط ناچار به بيان يك پيشنهاد باشيم كه به حل تمامي مشكلات رابطه اي و خانوادگي كمك نمايد، تنها مي توان اين عبارت را بيان كرد : " بكوشيد شنونده خوبي شويد " . اگرچه اكثريت قريب به اتفاق ما بايد در اين زمينه خود را تغيير دهيم ، اما بايد بگوييم كه "مردان " نياز بيشتري به تغيير در اين زمينه دارند.

اكثر زنان از ضعف همسر ، پدر يا مردان ديگر در گوش سپردن به صحبت هايشان ، شكايت دارند. و اكثر اين زنان معتقدند كه كوچكترين تغيير و تقويت در گوش فرادادن ، بي اندازه مورد استقبال آنها قرار مي گيرد و بدون ترديد رابطه آنها را ( صرف نظر از طبيعت آن ) بهبود مي بخشد. گوش سپردن تقريباً شبيه به "داروي معجزه آسا " است كه پيامدهاي اين امر را تضمين مي كند.

اگر از راز موفقيت زوج هايي كه ادعا مي كنند رابطه اي محبت آميز دارند ، بپرسيد ، اكثر آنها به توانايي شخص مقابل در گوش فرا دادن ، اشاره نموده و از آن به عنوان مهمترين عامل مؤثر در كيفيت روابط خود ياد مي كنند. اين مطلب را مي توان به روابط مثبت پدر و دختر و ... نيز تعميم داد.

 

حال چرا با وجودي كه اثر " گوش فرادادن " اين چنين قوي و مؤثر است ، فقط معدودي از مردان ، شنوندگان خوبي مي شوند؟ 

دلايل آن عبارتند از : اول ) تا جايي كه به ما مردان مربوط است، اكثر ما حس مي كنيم كه " گوش فرا دادن " راه حلي انفعالي است. به عبارت ديگر ، وقتي به جاي قطع كردن صحبت فقط به آن گوش مي دهيم ، احساس مي كنيم كه كاري انجام نداده ايم و بيش از اندازه منفعل هستيم . پذيرش اين واقعيت كه گوش سپردن خود راه حل است ، امري دشوار است.

براي غلبه بر اين مشكل بايد متوجه شويم كه چقدر ارزشمند است كساني كه به آنها علاقه داريم ، صميمانه به حرفهاي ما گوش كنند.  ما احساس مي كنيم كسي هست كه حرف ما را بشنود و به ما محبت كند. بدين ترتيب روحيه ما تقويت شده و احساس تفاهم با اطرافيان مي كنيم . از طرف ديگر وقتي احساس مي كنيم كسي به صحبت هاي ما توجهي نمي كند حس مي كنيم كه گم كرده اي داريم و احساس يأس و نارضايتي مي كنيم.

دوم ) عدم باور " بد بودن " خودمان است . البته ما اين  موضوع را جز از طريق بيان مستقيم  يا غير مستقيم و كنايه اي ، متوجه نمي شويم . عدم توانايي در گوش سپردن ، عادتي غير قابل رؤيت مي شود ، كه حتي شايد وجود اين اشكال را باور نداشته باشيم و به دليل وجود دوستان زيادي كه داريم ، توانايي شنيدن ما بسيار كافي به نظر برسد و به همين دليل راجع به آن زياد فكر نمي كنيم .

 

تعيين اين امر كه تا چه حد شنونده مؤثري هستيد نياز به صداقت و تواضع  فراواني دارد . بايد هنگامي كه مي خواهيد ميان سخن كسي بدويد يا حرف او را قطع كنيد ، عزم را جزم كرده و آرام بگيريد و به خود گوش فرا دهيد . يا پيش  از آن كه صحبت فرد مقابل به اتمام برسد ، صبورتر باشيد و يا با خود فرض كنيد كه خودتان صحيح فكر مي كنيد ، يا اصلاً راجع به چيز ديگري فكر كنيد .

با اين روش نتيجه كار تضمين شده است . كار ساده اي است . آرام گرفته و خوب گوش بسپاريد و از اين كه مي بينيد مشكلات گذشته با چه سرعتي خود به خود حل مي شوند و چه احساس نزديكي نسبت به افراد مورد علاقه خود مي نماييد ، حيرت خواهيد كرد. خوب شنيدن " هنر " است و به هيچ وجه امر پيچيده اي نيست. پيش و بيش از هر امري نيت كنيد كه شنونده خوبي باشيد و سپس با تمرين به آن دست يابيد. اطمينان داريم تلاش شما مؤثر و مفيد  خواهد بود.

  
نویسنده : ميلانی ; ساعت ٤:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ شهریور ،۱۳۸٢

كرختي بعدازظهر

يک نکته جالب! آيا مي دانيد اگر ناهار شما ، يک غذايي حاوي مقدار زيادی کربوهيدرات تصفيه شده زياد باشد هنگام عصر ، احساس خستگي بيشتري خواهيد کرد.

غذاهايي که حاوي کربوهيدرات تصفيه شده زياد باشند ، 2 ساعت پس از مصرف ، باعث بروز احساس خواب آلودگي ، کاهش توان براي يادگيري و استدلال مي شوند که اين حالت با مصرف غذاهاي پروتئيني بروز نمي کند.

پيامهاي عصبي در بدن ما توسط واسطه هاي شميايي به نام نور و ترانسميتر جابجا مي شوند که از جمله اين مواد سروتنين است افزايش اين ماده در بدن موجب احساس خواب آلودگي در فرد مي شود . مغز انسان سروتنين را از پيش سازي بنام تريپتوفان مي سازد. زماني که شما يک غذاي پرکربوهيدرات ميل کنيد خصوصاً غذايي که حاوي شکر است ، ميزان قند خونتان افزايش مي يابد لذا انسولين بيشتري از پانکراس ترشح مي شود که موجب ورود تريپتوفان بيشتر به مغز و توليد سروتنين بيشتر مي شود و شما در اثر افزايش توليد سروتنين احساس خستگي و کسالت بيشتري مي کند.

مصرف ماکاروني و نانهاي تهيه شده از آرد سفيد و شيريني و بيسکويت به جاي نهار ، همچنين ميوه هاي شيرين ، سيب زميني و غذاهايي که شکر دارند موجب بروز اين حالت خواهند شد.

بهترين راه برطرف کردن خستگي حاصل از اين غذاها ، يک چرت کوتاه عصرانه است.

  
نویسنده : ميلانی ; ساعت ٤:٠٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ شهریور ،۱۳۸٢

چند توصيه به آقايان برای حمايت عاطفی از همسرانشان

اگر مي خواهيد همسرتان همواره زني با طراوت وسرزنده و مادري سنجيده ومهربان باشد تصور نکنيد

 که مجبوريد بهاي سنگيني را براي حصول اين نتيجه بپردازيد. فقط کافيست روزانه دقايقي به دقت به

 حرفهاي او گوش فرا دهيد. دراين شرائط طبيعي ترين کاري که او خواهد کرد همان صحبت کردن است.

 دراين مواقع براي اينکه همسرتان احساس کند که مورد پذيرش بيشتري است ، بهتر است چند توصيه

 زير را رعايت کنيد:

 

1-  وقتی احساس می کنيد همسرتان ناراحت است، منتظر حرف زدن او نمانيد. اگر شما آغاز گر حرف

باشيد، 50 درصد ناراحتی اش را از بين می بريد.

2-  وقتی به او اجازه صحبت می دهيد ، بدانيد ناراحت شدن ازاينکه او چرا ناراحت است کمکی به حل مسئله نمی کند.

3-  از قطع کردن سخن او اجتناب کنيد.

4-  وقتی نمی دانيد که چه بگوييد ، حرفی نزنيد. اگر نمی توانيد حرف مثبتی بزنيد و يا اگر نمی توانيد

جانب احترام را بگيريد، ساکت بمانيد.

5-  اگر همسرتان قصد صحبت نداشت با طرح سئوال او را به صحبت تشويق کنيد.

6-  احساسات او را اصلاح نکنيد و در مقام داوری برنياييد .

7-  تا حد امکان آرامش خود را حفظ کنيد. واکنش نشان ندهيد چرا که اگر حتی برای لحظه ای

 کنترل خود را از دست بدهيد، بازنده می شويد.

  
نویسنده : ميلانی ; ساعت ٤:٠۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ شهریور ،۱۳۸٢

همسر خود را بشناسيم

اختلاف رفتاري دو جنس

زنان و مردان در رفتار تفاوت هاي زيادي دارند . مثلاً وقتي يك زن مي خواهد سر صحبت را با همسرش باز كند از موضوعهاي كاملاً متفاوتي آغاز مي كند ، در حالي كه مردان زماني كه صحبت مي كنند مي خواهند افكار و اطلاعاتي را بيان كنند .

براي مردان ارتباط برقرار كردن يعني تبادل اطلاعات ، در حالي كه براي زنان اين امر به معني سهيم شدن ، سهيم كردن و صميميت و لذت بردن است . هدف زنان از مكالمه اين است كه احساسِ حمايت كنند و تا جايي پيش بروند كه خودشان را بفهمانند و ديگران را بفهمند . مردان به دنبال صحبت هاي سريع و ترجيحاً جالب و بامزه و از همه مهمتر علمي و مفيد هستند . آنها  به ندرت " حرف زدن براي حرف زدن " را دوست دارند . در حالي كه زنان دوست دارند از احساسات و علائقشان سخن بگويند.

زنان بدانند

كه مردان چگونه ارتباط برقرار مي كنند و مخصوصاً بدانند كه آنها چگونه ارتباط كلامي ايجاد مي كنند .

به مردان كمك كنند تا آنچه را كه در درونشان مي گذرد ، بهتر و بيشتر با آنان در ميان بگذارند . زن عادي ، در مقايسه با مرد عادي در ايجاد ارتباط كلامي استاد است ، مخصوصاً زماني كه ابراز احساسات در ميان باشد .

مردان بدانند

به شيوه ارتباط برقرار كردن خود و همسرشان توجه كنند . آنان بايد بدانند كه بين شيوه ارتباط برقرار كردن آنها و همسرشان تفاوت بسيار زيادي وجود دارد .

با اين شناخت آنان مي توانند از خود رفع اتهام كنند و نگرش هاي دفاعي خود را درباره زنان كنار بگذارند و آنها را متهم نكنند كه به طور دائم انتقاد مي كنند و نق مي زنند . مردان احتمالاً مي توانند متوجه شوند كه زنان از بيان كردن حالت هاي روحي خود لذت مي برند . زنان اين كار را به منظور انتقاد از مردان انجام نمي دهند بلكه بيشتر براي بهبود رابطه و نزديكتر كردن خود به همسرشان و احساسِ داشتن يار و همراه انجام مي دهند . براي زنان بيان كردن حالت هاي روحي ، حتي احساسات منفي ، نوعي اثبات علاقه است.

تفاوت هاي رواني زنان و مردان

از دهه 1950 به اين طرف ، روانشناسي جديد خواسته است از تفاوت هاي زن و مرد بكاهد ؛ زيرا اين تفاوت ها در گذشته ، اغلب براي مطيع كردن و به خدمت گرفتن زنان به كار رفته است . طبق آمار سازمان بهداشت جهاني در مورد 61 جامعه ، تقريباً 50 درصد زوجها طلاق مي گيرند يا مي خواهند طلاق بگيرند و اين اتفاق معمولاً در سال چهارم يا پنجم زندگي مشترك آنها رخ مي دهد . درصد ازدياد طلاق بين سال هاي 1960 و 1990 به 300 درصد مي رسد . 

59 درصد خصوصيات و رفتار زيست شناختي مردان و زنان يكي است. هر دو يك مغز ، يك بدن ، دو دست ، دو پا و ... دارند ، نفس مي كشند ، غذا مي خورند ، مي خوابند و ...  .

اعتقاد به اين كه تفاوت هاي ژنتيكي ، غددي ، هورموني ، اندامي و ... نمي توانند روي روان و رفتار زنان و مردان اثر بگذارند ، كاملاً غلط و ضد علمي است . اگر روان شناسي تفاوت هاي دو جنس در قرن 19 اين اشتباه را مرتكب شد كه مرد را به عنوان جنس برتر شناخت تا بتواند زن را پايين بياورد و او را فقط به نقش هاي معمولي بارداري ، تربيت فرزندان و تغذيه محدود كند ، اين باور نيز مي تواند كاملاً اشتباه و خطرناك باشد كه زن و مرد مشابه هستند . زن و مرد در حقيقت انسانند ، اما متفاوت . در كتاب ، " كشف كردن تفاوت هايمان " ، اثر ژورتانبنوم ، گفته شده است كه براي درك واقعيت چهار روش وجود دارد : فيزيكي ، احساسي ، عقلاني و روحاني . زنان به راحتي مي توانند از يك روش به روش ديگر بروند اما مردان با روش فيزيكي و عقلاني راحت ترند . به عنوان مثال مردي كه غمگين يا شاد است اين حالت ها را با رفتار ( فيزيكي ) خود نشان مي دهد . به عبارت ديگر مرد به عمل ، ارجحيت مي دهد . زن غم را احساس مي كند و حتي مي تواند بي دليل احساساتي شود ، ولي درك اين موضوع براي مر بسيار سخت است . زن به رابطه خود و محيط ، بيشترين ارجحيت را مي دهد .

براي مرد ، هيجان بيانگر يك مشكل يا تعارض است ؛ پس به دنبال اين هيجان مي رود تا آن را از بين ببرد و آرامش روحي اش را دوباره به دست بياورد . براي زن هيجان به صورت بهانه براي ايجاد ارتباط در مي آيد . زن مي خواهد هيجان خود را بيان كند ، آن را با ديگران تقسيم كند و در مقابل ، هيجانهاي ديگران را به دست آورد . وقتي زن هيجان خود را براي شوهرش تعريف مي كند شوهر به طور خودكار فكر مي كند كه خودش قسمتي از مشكل است ، او دليل يا يكي از دلايلي است كه اين هيجان را به وجود آورده است .

بنابراين اغلب به حالت دفاعي ، واكنش نشان مي دهد . شوهر براي آن كه به زنش كمك كند تا هيجان او از بين برود ، به جستجو و پيدا كردن راه حلي براي مشكل مي گردد . اين كار موجب مي شود كه زن فكر كند مرد مي خواهد عيب او را جبران كند يا مي خواهد هميشه حرف آخر را بزند ؛ زيرا مرد هيجان خود را به شيوه عقلاني و انديشمندانه بيان مي كند ، براي همين احساس مي كند كه مورد حمله قرار گرفته ، و زن احساس مي كند كه درك نشده است .

يك متخصص در زبان شناسي اجتماعي براي درك اين كه چرا مردان و زنان در ارتباط برقرار كردن اين قدر مشكل دارند ، به تحليل روش هاي مكالمه و گفتگو بين زنان و مردان پرداخته است. او نشان داده كه مردان به اندازه زنان حرف مي زنند اما آنها در همان شرايط از همان موضوعها و براي همان هدف ها حرف نمي زنند . زنان براي ايجاد ارتباط و بيان حالت هاي روحي خود از زبان ارتباطي و صميمانه ، استفاده مي كنند . مردان از زبان براي انتقال اطلاعات و دريافت آن بهره مي گيرند . براي مرد ، زبانِ عملكرد ابزاري دارد و براي حفظ استقلال به كار مي رود . مردان از واقعيت هاي عيني و خارجي حرف مي زنند ، در حالي كه زن از زندگي خصوصي خود براي استراحت و تجديد قوا در سكوت بهره مي گيرند .

مرد در جمع بيشتر حرف مي زند ، مرد سخنراني مي كند و زن تظاهر مي كند كه گوش مي دهد ؛ زيرا براي زن زندگي خصوصي اهميت دارد و نه موقعيت اجتماعي . به علاوه مردان تنها زماني در جمع صحبت مي كنند كه هر بار فقط يك نفر حرف بزند در حالي كه زنان وقتي بيشتر از يك صدا شنيده مي شود ، راحت تر حرف مي زنند . هنگام حرف زدن ، زنان معمولاً به دنبال تأييد شدن هستند ، در حالي كه مردان قدرت طلبي مي كنند. زنان براي ارتباط برقرار كردن ، ناراحتي ها يا نگراني هاي كوچك خود را تعريف مي كنند ، مرد بيان ناراحتي ها يا نگراني ها را به حساب سرزنش يا انتقاد از خود مي گذارد .

با درنظر گرفتن اين موضوع كه بين زنها و مردان تفاوت هاي زيادي وجود دارد (كه اين تفاوت ها مكمل يكديگرند).

مردان مي خواهند كه زنان ، كمتر حرف بزنند ، فعاليت هاي بدني بيشتري داشته باشند ، كمتر رمانتيك باشند ، كمتر فكر خود را به ديگران مشغول كنند ، به كارشان بيشتر مشغول باشند ،  بيشتر منطقي باشند ، بيشتر در خانه بمانند ، كمتر حساس باشند ، خوش قول تر باشند و زودتر حاضر شوند .

زنان مي خواهند كه مردان ، بيشتر حرف بزنند ، بيشتر عاطفي باشند ، فعاليت هاي بدني كمتري داشته باشند ، بيشتر رمانتيك باشند ، وقت خود را كمتر به كار و بيشتر براي خانواده صرف كنند ، كمتر حسابگر باشند ، بيشتر به بيرون از خانه بروند و همدردي بيشتري نشان دهند ، كمتر عجله داشته باشند و به سلامت خود بيشتر برسند .

با مقايسه يك به يك خواسته هاي زنان و مردان به نظر مي رسد شاهد يك صف آرايي براي نبرد هستيم . نبردي كه در آن هر كسي ادعا مي كند طرف مقابل او را دوست ندارد ؛ هر كس ، ادراك خود را به عنوان هنجار معرفي مي كند كه بايد دنبال شود . هر دو طرف خيال مي كنند كه مسئله ، مسئله عشق يا اراده است اما نمي دانند كه تفاوت هاي ذاتي باعث به وجود آمدن اين تفاوت ها مي شود و دشواري ها را به وجود مي آورد .

بايد تفاوت هاي زنان و مردان را شناخت و به آنها اهميت داد نه اين كه براي " هنجارسازي " جنس مخالف به كار گرفت . با اين كار يكي ديگري را متهم نخواهد كرد كه صداقت ندارد يا نمي تواند ارتباط برقرار كند .

  
نویسنده : ميلانی ; ساعت ۳:٥٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ شهریور ،۱۳۸٢

جراحت و خون مردگي در زير پوست

اگر به جراحات و خون مردگيهاي بدن خود در 60 سال گذشته فکر کنيد، خواهيد ديد که در موارد عديده اي به آن خون مردگيها دچار شده ايد. اگر سنتان بسيار بالا باشد، بيشتر از سنين جواني مستعد ابتلا به اين خون مردگيها هستيد و به نظر ميرسد که حتي روزانه به نحوي دچار آن شويد. علت آن است که به موازات مسن تر شدن افراد خود را بيشتر در معرض جراحات قرار ميدهند. دکتر ميشل کامينسکي جراح مرکز پزشکي دانشگاه شيکاگو و استاد جراحي دانشگاه مزبور ميگويد:«زمانيکه سالمندي را آغاز ميکنيد، پوست تان از حفاظت کمتري برخوردار است. وي اضافه ميکند: همانطور که سن بالا ميرود لايه هاي چربي و نسوج مرتبط کننده زير پوست نازک تر ميشوند. يعني لايه هاي نازک مزبور پوشش حفاظتي رگها را ضعيف کرده و آنها را مهياي جراحت ميکنند.

دکتر کامينسکي ميگويد: غالب جراحات خطر جدي نداشته و به مداواي خاصي هم نياز ندارند. معذالک راههائي براي جلوگيري از مجروح شدن و خون مردگي وجود دارد و ميتوانيد در زمان دچار شده به آن از آن راهها استفاده نمائيد.

 

اولين اقدام براي جلوگيري از خون مردگي

طريقه چهارگانه (استراحت، يخ، کمپرس و بالا نگهداشتن)

سريع ترين راه براي کنترل خون مردگي ترکيبي از 4 روش فوق الذکر است. از اين چهار روش در تسکين درد هم استفاده ميشود(که در گذشته به آن اشاره شده است.)

استراحت شانس بهتري به نسوج مجروح داده تا بهبود يابند، يخ رگهاي دور ناحيه مجروح را باريک نموده و به اين ترتيب خون کمتري به نسوج مجروح ميرسد، کمپرس کردن و بالا نگهداشتن ناحيه مجروح کمک کرده تا خون از ناحيه مجروح کشيده شود.

دکتر آرتور ک . بالين مدير مرکز پزشکي بيماريهاي پوست «سالي بالين» و جراح پلاستيک شهر مديا در پنسيلوانيا و نويسنده کتاب «زندگي پوست» ميگويد: زمانيکه مجروح ميشويد، هر چه زودتر روي جراحت يخ بگذاريد. يخ را در حوله اي بپيچيد تا مانع تماس مستقيم آن با پوست شويد. آن را به مدت 15 دقيقه روي محل مجروح بگذاريد. قبل از آنکه يخ را مجددا روي محل مجروح قرار دهيد، صبر کنيد تا پوست گرم شود. براي اولين روز ميتوانيد 4 يا 5 مرتبه يخ را روي جراحت بگذاريد و پس از گذشت 24 ساعت آن را گرم نگه داريد (تا جريان خون به ناحيه مجروح گسترش يابد). دکتر بالين خاطرنشان ميسازد: ناحيه خون مرده را با ملايمت ولي با استحکام با يک باندکش دار بلافاصله بعد از ايجاد جراحت ببنديد. سپس عضو مجروح را تا آنجا که امکان دارد به مدت 24 ساعت بالا نگهداريد. فشار و بالا نگهداشتن از جريان خون به داخل نسوج جلوگيري ميکند، و سطح خون مردگي را کاهش ميدهد.

 

راههاي ديگر مقابله با جراحت و خونمردگي

جعفري روي ناحيه خون مرده قرار دهيد

دکتر جيمز ديوک نژادشناس گياهي و کارشناس پزشکي گياهي و نويسنده کتاب «داروخانه سبز» ميگويد: برگهاي جعفري را خرد کنيد و روي ناحيه مجروح قرار دهيد. وي اضافه ميکند: جعفري موجب سرعت بهبودي شده و خون مردگيها را ظرف يکي دو روز از بين ميبرد. برگهاي جعفري را با يک نوارچسب يا يک قطعه گاز روي جراحت بگذاريد.

از مرکبات استفاده کنيد

ويتامين C و موادي که به آنها بيوفلاوريد گفته ميشود و در پرتقال و ساير مرکبات يافت ميگردند ديواره رگهاي بين شريانها و وريدها را تقويت ميکنند. دکتر ديوک ميگويد: چون رگها قوي شوند، کمتر ترک برداشته و خون مردگي کاهش مي يابد. او اضافه ميکند ويتامين C و بيوفلاوريد هر دو به بهبودي سرعت ميبخشند. براي اينکه از بروز خون مردگي جلوگيري نمائيد هر روز از مرکبات استفاده کنيد.

از مولتي ويتامين استفاده نمائيد

دکتر کامينسکي ميگويد: چنانچه خون مردگي بدون علت مشهود بروز کند، ممکن است به آن جهت باشد که در غذاهاي خود به اندازه لزوم از ويتامين C استفاده نمائيد. او توصيه ميکند: افراديکه از مولتي ويتامين بهره ميگيرند، به طور قطع ويتامين هاي مورد نياز بدن را تامين مينمايند.

در استفاده از آسپرين خيلي جدي نباشيد

دکتر بالين ميگويد: اگر به هر دليلي آسپرين مصرف ميکنيد، بايد بدانيد که آسپرين ممکن است ايجاد خون مردگي کند. دلائلي وجود دارد که آسپرين ويژه بزرگسالان (که 325 ميلي گرم است) خون را خيلي رقيق ميکند. در بين چيزهاي ديگري که باعث بروز خون مردگي ميشوند، مصرف آسپرين موجب تراوش خون از رگها شده و خون مردگي ايجاد ميکند. البته بايد گفت که آسپرين مفيد است ولي اندازه کوچک آن، اگر آسپرين را به منظور پيش گيري از حمله قلبي ميخوريد، نبايد آن را بدون مشورت با دکتر قطع کنيد. اما دکتر شما ممکن است راه حل ديگري ارائه کند، مانند اينکه آسپرين ويژه کودکان را تجويز نمايد. اين آسپرين فقط 81 ميلي گرم وزن دارد. دکتر بالين ميگويد: البته اين مقدار آسپرين به اندازه آسپرين ويژه بزرگسالان ايجاد مشکل نميکند. بنابراين براي مصرف روزانه سالم تر و مناسب تر ميباشد.

سعي کنيد از ويتامين کا استفاده نمائيد

دکتر کامينسکي ميگويد: کمبود ويتامين کا ميتواند از بسته شدن (انعقاد) عادي خون ممانعت به عمل آورد. براي جلوگيري از خون مردگي نياز به بسته شدن خون است. او اضافه ميکند: افرادي که به خون مردگي بيش از حد دچارند و بسياري از رگهاي زير پوستشان شکسته شده بايد سبزيجاتي که ويتامين کا دارند به مقدار زياد بخورند. ويتامين کا در سبزيجاتي که به نام «ليفي گرين» شهرت دارند و از خانواده کلم هستند مانند بروکلي، کلم، اسفناج و براسالز اسپروتز به وفور يافت ميشود. همچنين ممکن است از مکمل هائيکه داراي ويتامين کا هستند استفاده نمود.

نقاط آسيب پذير بدن را محفوظ نگهداريد

دکتر بالين تذکر ميدهد: اطمينان حاصل کنيد که لباستان حفاظت کننده باشد، بخصوص در نواحي ايکه شما در آنجا بيشتر خون مردگي پيدا ميکنيد. شلوار بلند، پيراهن آستين بلند بپوشيد. از بلوزي استفاده نمائيد که بلندايش تا زير کمر بوده و باسن را بپوشاند. از کفش هاي کتاني استفاده کنيد که پا را حفظ کنند. اگر رانها و بازوانتان کرارا دچار خون مردگي ميشوند، از داروساز داروخانه در مورد نوارهاي حفاظت کننده ايکه به راحتي بتواند روي خون مردگي را بپوشانيد پرسش نمائيد.

بر مصرف دارو نظارت کنيد

دکتر بالين ميگويد: علاوه بر آسپرين داروهاي ديگري وجود دارند که موجب خون مردگي اضافي ميشوند.

- Anticoagulant  ها مانند هپارين  (Heparin flush) و Warfarin (Coumadin)

- داروهاي استروئيدي ضد تورم مانند بروفن

- ضدباکتريهاي معيني که شاملNitrofurantoin    (Macrodantin) ميگردد.

- داروهاي قلبي مشخص نظير (Isaptin) Verapamil

- در خصوص داروئي که مصرف ميکنيد با دکترتان مشورت نمائيد و معلوم کنيد که آيا توليد خون مردگي ميکند يا خير.

چه زماني بايد به دکتر مراجعه کرد

دکتر کامينسکي جراح بيمارستان ترورک و استاد جراحي دانشگاه فينچ شيکاگو ميگويد : بعضي اوقات خون مردگيها علامت يک بيماري جدي مانند ناراحتي خون ميباشد. اگر بدون علت مشهود خونمردگي پيدا کنيد، بايستي با پزشک خود صحبت نمائيد. همچنين اگر خون مردگي توام با تورم در مفاصل باشد و اگر خون مردگي در بالاي گوشها يعني در يک طرف سر جائيکه مستعد شکستگي ميباشد و يا خون مردگي همراه با تب ظاهر شود بايستي به دکتر مراجعه نمود.

منع:شهروند

  
نویسنده : ميلانی ; ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ شهریور ،۱۳۸٢

پشت درد

 

پشت درد را مي توان يكي از متداول ترين شكايات جسمي و دليل عمده اي براي درد و رنج بسياري از بزرگسالان برشمرد. بيشتر افراد در مراحلي از زندگي خود به نحوي ناراحتي و درد پشت را تجربه مي كنند.
پشت درد عبارت از احساس ناراحتي يا درد در بالا، وسط يا پائين پشت است كه ممكن است به سرين و پاها نيز گسترش يابد. پشت، شامل مجموعه اي از استخوانها، رباط ها، مفاصل، ماهيچه ها و عصب هاست و درد مي تواند از مشكلي در هر يك از اين قسمتها ناشي شود.
متداول ترين نوع پشت درد، درد در قسمت پائين پشت است. اين قسمت به دليل آن كه به هنگام نشستن و برخاستن شخص، تحت بيشترين فشار قرار دارد، مي تواند به آساني صدمه ببيند.
براي پشت درد دلايل متعددي وجود دارد. اولين دليل در بيشتر پشت دردها،كشيدگي پشت يا پارگي خفيف ماهيچه هاي پشت يا رباط هاست. اين مسئله مي تواند در اثر حركتي ناگهاني يا نامناسب يا از بلندكردن جسمي سنگين ناشي شود. در بيشتر مواقع، شخص نمي تواند حادثه اي را كه موجب درد شده است به خاطر بياورد. ضعف كشش عضلاني در پشت، فشار يا گرفتگي ماهيچه هاي پشت يا بروز اشكالاتي در مفاصل را مي توان از جمله ساير دلايل پشت درد برشمرد.
خوب است بدانيم تاحدود پنجاه سال قبل در مورد پشت درد تحقيقات وسيعي انجام نشده بود، ولي امروزه شناخت بهتري از طبيعت پيچيده ساختار ستون فقرات و رابطه مغز و نخاع به دست آمده است. درنتيجه، مشكلات پشت درد با دقت و آگاهي بيشتري مورد بررسي قرار مي گيرند. با اين حال هنوز در پاره اي موارد، ممكن است ابهاماتي وجود داشته باشد.
پشت دردها را مي توان به دو دسته حاد و مزمن دسته بندي كرد:
* حاد- درد ناگهاني پشت است كه فقط مدت كوتاهي مثلاً چند روز تا چند هفته طول مي كشد.
* مزمن- دردي است كه بيش از سه ماه طول مي كشد يا دردي كه پس از مدتي دوباره برمي گردد.
آمارها نشان مي دهند حدود نود درصد افرادي كه به دردهاي حاد پشت دچار مي شوند، با درمانهايي ساده در مدت يك ماه و حدود شصت درصد در زماني نزديك به يك هفته بهبود مي يابند. حتي پشت دردهاي جدي كه مربوط به بيرون زدگي ديسك باشد نيز، اغلب در مدت شش هفته برطرف مي شوند. طي اين مدت ديسك بيرون زده كم كم جا مي رود.
خوشبختانه در بيشتر موارد، پشت دردهاي حاد در پائين پشت طي چند روز يا گاهي چند هفته بهبود مي يابد و فقط در كمتر از پنج درصد افراد درد باقي مي ماند يا مزمن مي شود.
چرا درد در قسمت پائين پشت متداول است؟
بعضي از محققان معتقدند پشت درد يكي از مسايل تمدن است و از نشستن روي صندلي كه در فرهنگ ما از كودكي در مدرسه، آغاز مي شود،  ناشي مي گردد. برخي ديگر از محققان معتقدند مردم از زماني پشت درد را تجربه كردند كه ياد گرفتند به حالت ايستاده راه بروند. با وجود تشخيص ها و فنون پزشكي پيشرفته، پشت درد، همچنان يكي از مسائل پيچيده و رايج زندگي امروزي به شمار مي رود.
چه كساني بيشتر در خطر ابتلا به پشت درد قرار دارند؟
- كساني كه شغلشان شامل كارهاي سخت و سنگين است يا مجبورند مدت هاي طولاني بنشينند يا بايستند.
- كساني كه فرم بدنشان حالت طبيعي ندارد و در اثر ضعيف و خسته شدن ماهيچه هاي شكم و پشت،  فشار بيشتري به ماهيچه ها و مفصل هاي پشت وارد مي شود.
- كساني كه شغلشان باعث ارتعاش زياد پشت مي شود.
- كساني كه بارهاي سنگين بلند مي كنند، بدون اين كه راه هاي صحيح بلند كردن اجسام سنگين را آموزش ديده باشند.
- كساني كه سيگار مي كشند نيز، بيش از افراد غيرسيگاري از پشت درد رنج مي برند.
واقعيت هايي درباره پشت درد
- در آمريكا تعداد بيماراني كه به خاطر پشت درد به پزشك مراجعه مي كنند با تعداد مبتلايان به سرماخوردگي رقابت مي كند.
- پشت درد، علت درجه اول ناتواني كارگران زير چهل و پنج سال است.
- علاوه بر ناراحتي هاي جسمي پشت درد، اين بيماري هزينه هاي اقتصادي زيادي را ايجاد مي كند.
- در بيشتر موارد حاد، پشت درد طي يك ماه برطرف مي شود.
- به رغم پيشرفت تكنولوژي پزشكي، هنوز هم بسياري از راه هاي درمان بر روند طبيعي بيشتر موارد حاد پشت درد در قسمت پائين پشت تأثير نمي گذارند.
- فقط ده درصد از كساني كه از پشت درد حاد رنج مي برند،  احتياج به آزمايش هاي تشخيصي ويژه دارند.

 

 

  
نویسنده : ميلانی ; ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ شهریور ،۱۳۸٢

اعجاز خوراكي ها

هلو
هلو ميوه‌اي‌ ايراني‌ است‌ كه‌ به‌سبب‌ داشتن‌ مزه‌اي‌ لذيذ آن‌ را به‌ اكثر نقاط‌ دنيا برده‌ و كاشته‌اند.
هر چند پوست‌كندهِ هلو لذيذتر و گواراتر است، توصيه‌ مي‌كنيم‌ هميشه‌ آن‌ را با پوست‌ ميل‌ كنيد و منافع‌ اين‌ كار را به‌ لذتي‌ زودگذر ترجيح‌ دهيد. پوست‌ هلو ويتامين‌ آ، املاح‌ گوناگون‌ و چند آنزيم‌ مفيد دارد. از خصوصيات‌ بارز هلو نرمي‌ و لطافت‌ آن‌ است. گوشت‌ اين‌ ميوه‌ به‌آساني‌ از پوست‌ و هسته‌ جدا مي‌شود و به‌ قدري‌ آبدار است‌ كه‌ عده‌اي‌ آن‌ را آب‌ سفت‌شده‌ مي‌دانند. هلو با هر معده‌اي‌ سازگار است، ايجاد نفخ‌ نمي‌كند، خيلي‌ زودهضم‌ است‌ و از معده‌ و روده‌ به‌سرعت‌ عبور مي‌كند.
هلو املاح‌ فراوان‌ و مقداري‌ شبه‌فلز برم‌ دارد و به‌ همين‌ علت‌ يكي‌ از آفرينندگان‌ زيبايي‌ است.
اين‌ ميوه‌ ملين، مسكن‌ و مرطوب‌كننده‌ است، فرد تشنه‌ را سيراب‌ مي‌كند و آن‌هايي‌ كه‌ در اثر بيماري، آب‌ بدنشان‌ كم‌ شده‌ مي‌توانند از آن‌ استفاده‌ كنند. هلو از ميوه‌هاي‌ خنك‌ است، بوي‌ بد دهان‌ را از بين‌ مي‌برد و اشتها را زياد مي‌كند.
آب‌ هلو را بگيريد و شب‌ در يخچال‌ يا جاي‌ خنك‌ بگذاريد. صبح‌ ناشتا آن‌ را با شكر يا ترنجبين‌ شيرين‌ كنيد و نوش‌ جان‌ نماييد. به‌ اين‌ طريق، از منافع‌ سرشار آن‌ كه‌ از بين‌ بردن‌ صفرا و مرتب‌شدن‌ كار غدد داخلي‌ است‌ بهره‌مند خواهيد شد. مغز نيم‌سوختهِ هستهِ هلو قديمي‌ترين‌ داروي‌ التيام‌ جراحات‌ است. جويدن‌ مغز هستهِ شيرين‌ هلو كندي‌ دندان‌ را از بين‌ مي‌برد و لثه‌ها را محكم‌ مي‌كند.

گرمك‌

گرمك‌ خوراك‌ مطلوب‌ بيماران‌ است؛ زيرا مقدار قند آن‌ بسيار كم‌ و تقريباً نزديك‌ به‌ صفر است. مبتلايان‌ به‌ مرض‌ قند كه‌ از خوردن‌ انواع‌ خربزه‌ محرومند، مي‌توانند با خيال‌ راحت‌ گرمك‌ را نوش‌ جان‌ كنند و از منافع‌ سرشارش‌ استفاده‌ نمايند.
گرمك‌ سرشار از انواع‌ ويتامين، به‌خصوص‌ ويتامين‌هاي‌ آ، ب‌ و ث‌ است‌ و بيش‌ از ده‌ نوع‌ هورمون‌ گياهي‌ و آنزيم‌ دارد. از اين‌ رو، بسياري‌ از ناراحتي‌ها را درمان‌ مي‌كند.
اين‌ ميوه‌ ضد خشكي‌ پوست‌ و موست. اگر پوست‌ شما خشك‌ است، آب‌ گرمك‌ را با شير نجوشيده‌ )به‌ مقدار مساوي( مخلوط‌ كنيد و روي‌ آن‌ بماليد. اگر موهايي‌ خشك‌ و شكننده‌ داريد، آن‌ها را با ماده‌ خميري‌ بين‌ تخمه‌هاي‌ گرمك‌ ماساژ دهيد. مي‌توانيد همين‌ كار را با استفاده‌ از آب‌ گرمك‌ نيز انجام‌ دهيد؛ اما مورد اول‌ بهتر است.
همان‌ طور كه‌ تخمهِ گرمك‌ پس‌ از بودادن‌ باز و خندان‌ مي‌شود، هر كس‌ از گوشت‌ آن‌ تناول‌ كند شاد و بشاش‌ مي‌گردد. يكي‌ از مواهب‌ طبيعي‌ كه‌ در گرمك‌ به‌ وديعت‌ نهاده‌ شده، اكسير جواني‌ است. هر كس‌ از گرمك‌ استفاده‌ كند عمرش‌ برخلاف‌ عمر آن‌ كه‌ كوتاه‌ است‌ طولاني‌ خواهد شد.
عده‌اي‌ كه‌ عاشق‌ ميوه‌هاي‌ شيرين‌ و معطرند، اين‌ ميوه‌ را نمي‌پسندند و به‌ خوردن‌ هم‌خانواده‌اش‌ طالبي‌ علاقه‌ دارند. اما اين‌ افراد مي‌توانند گرمك‌ را پالوده‌ كرده‌ با شكر و گلاب‌ ميل‌ كنند. بهترين‌ موقع‌ خوردن‌ خربزه‌ يكي‌دو ساعت‌ بعد از صرف‌ غذاست، اما گرمك‌ ميوه‌اي‌ اشتهاآور است‌ و بايستي‌ پيش‌ از غذا خورده‌ شود. از خصوصيات‌ ديگر گرمك‌ اين‌ است‌ كه‌ از بروز چين‌ و چروك‌ صورت‌ و پيري‌ زودرس‌ جلوگيري‌ مي‌كند. براي‌ اين‌ منظور، پوست‌ آن‌ را روي‌ پوست‌ صورت‌ بماليد و يا به‌ همان‌ صورت‌ بگذاريد يك‌ ربع‌ ساعت‌ بماند. اين‌ ماسك‌ همچنين‌ ضد كك‌مك‌ و لكه‌هاي‌ سياه‌ صورت‌ است.

 

  
نویسنده : ميلانی ; ساعت ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ شهریور ،۱۳۸٢

بواسير Hemorrhoid

چنانچه پزشک تشخيص دهد دچار بواسير ميباشيد، روشن ميگردد که اساسا مشکلي با وريدهاي متورم مخرج (مقعد) و رکتوم (ناحيه انتهايي روده بزرگ که به مخرج منتهي ميشود) داريد. نشستن طولاني، سنگيني معده، و مدفوع خشک و سفت که به سختي از معبر خود عبور ميکند، غالبا از دلايل ابتلا به بواسير شمرده ميشوند. دکتر Animon Sonmenberg متخصص معده و روده در مرکز پزشکي سلحشوران و استاد علوم پزشکي بخش گوارش در دانشکده پزشکي دانشگاه نيومکزيکو در آلبوکرکي ميگويد: بواسير مشکلي است معمولي، اما مداواي آن آسان نيست. وي اضافه ميکند دو نوع بواسير وجود دارد که نحوه مداواي هر يک از اين دو نوع متفاوت بوده، و مربوط به آن است که به چه نوع از آن دو بواسير دچار باشيد.
کمترين نگراني را تورم وريدي داخلي ايجاد ميکند، اين تورم باعث ميشود که خون در مدفوع ملاحظه گردد و نوعا بي درد ميباشد. چنانچه تورم وريدي داخلي خيلي زياد باشد، ممکن است حساس و دردناک گردد و خود را از طريق مخرج نشان دهد. تورم وريدي داخلي نرم و ملايم ميباشد. تورم حلقه دور مقعد تميز کردن اين ناحيه را مشکل ساخته و در نتيجه تحريک و خارش ظاهر ميگردد. اين نوع تورم وريدي را تورم کيسه اي ناميده اند.
بواسير
External Hemorrhoid تورم دردناکي داشته و انعقاد خون نسوج ناحيه مقعد را سفت و سخت ميکند. دکتر سونين برگ ميگويد: اين نوع بواسير با ورم وريدي مقعد شناخته شده و لخته هاي خون در وريد موجب پيدايش آن ميشوند که دردي طاقت فرسا دارد. تورم وريدي مقعد يا بواسير غالبا پس از سه تا هفت روز فروکش ميکند. پوست خارجي مقعد حساس تر از آستر داخلي آن بوده و لذا دردناک ميباشد.
دکتر سونين برگ توضيح ميدهد: در بعضي از موارد ـ مثلا، در بواسيرهاي بزرگ و عودکننده ـ تکنيک هاي پزشکي که شامل جراحي نيز ميگردد، ممکن است بهترين جواب مسئله باشد. اما راههاي چندي موجود است که ميتوانيد با رعايت آن راهها به اين ناراحتي در خانه آرامش بخشيد. به تذکرات زير توجه نماييد.

اولين اقدام
غذاي الياف دار بخوريد
دکتر
Juan Nagueras جراح روده بزرگ و ناحيه رکتوم در کلينيک کليولند فورت لودرديل فلوريدا ميگويد: استفاده کردن از يک رژيم غذايي الياف دار و آشاميدن آب زياد ممکن است بهترين چيزي باشد که از ابتلاي به بواسير جلوگيري ميکند و يا آن را مداوا مينمايد. چرا؟ براي اينکه رژيم غذايي غيربهداشتي کم الياف منجر به خشک و سفت شدن مدفوع شده و در نتيجه بهنگام دفع بايستي فشار زيادي به خود بياوريم و به عبارتي ديگر براي دفع تقلا کنيم. اين تقلا و فشار به نوبه خود ميتواند بواسير را تشديد نموده و حتي در مواردي خود، بواسير ايجاد کند.
براي افزودن الياف به غذاي خود، از ميوه و سبزيجات تازه استفاده نماييد. مصرف دانه ها (حبوبات) و غلات را به فراموشي نسپاريد ـ مکمل
Metamucil را که از گياهي موسوم به Psyllium گرفته ميشود مورد استفاده قرار دهيد. دکتر نوگراس ميگويد: اگر از رژيم غذايي الياف دار بهره نميگيريد، آن را مورد توجه و استفاده قرار دهيد و به تدريج آن را آغاز نماييد، البته بايد توجه داشته باشيد که از مشکلات گاز معده حاصل از مصرف الياف بايستي اجتناب ورزيد. روزانه لااقل 8 ليوان آب يا ساير مايعات بخوريد. (نوشابه هاي کافئين دار را به حساب نياوريد، زيرا آنها در واقع مايعات بدن را تخليه ميسازند) اگر الياف خوردن و آب نوشيدن عادت ثابت شد، مدفوع نرم تر شده و به راحتي تخليه ميگردد. او اضافه ميکند، اين عادت موجب ميشود که فشار و تقلا را از رکتوم خود دور سازيد.

راههاي عاقلانه ديگر
دور و اطراف بگرديد
طبق نظر دکتر نوگراس: ورزش روزانه نقش موثري در کاهش بروز بواسير دارد. او ميگويد: زماني که به گردش در اطراف منزل خود بپردازيد، شانس ابتلاي به ثقل معده را(که ميتواند موجب تحريک بواسير گردد) کاهش ميدهيد. سعي کنيد سه مرتبه در روز راه برويد و يا در ساير فعاليتهاي ورزشي شرکت کنيد. او متذکر ميگردد، ۲۰ دقيقه فعاليت هدف خوبي براي تخليه معده است.
از وان حمام استفاده نماييد
دکتر سونن برگ ميگويد: عمل خوبي که ميتواند به بواسير آرامش بخشد آن است که روزانه يک يا دو مرتبه حمام برويد. وان حمام را ۳ تا ۴ اينچ از آب گرم پر کرده، ۱۰ تا ۱۵ دقيقه در آن بنشينيد. آب گرم درد را کاهش داده، به آن تسکين بخشيده و تميزکننده اي ملايم و لطيف است.
آب گرم وان حمام عضلات سفت شده ناحيه مقعد را نرم و شل کرده، مشکلات ناشي از تقلا براي دفع را از بين ميبرد.
بر روي توالت زياد ننشينيد
دکتر نواگراس گزارش ميدهد: نشستن طولاني روي دستگاه توالت فشار به وريدهاي مقعد را افزايش ميدهد و ميتواند فشار بيشتري بر بواسير وارد ساخته و آن را تشديد کند.
او ميگويد: «من به بيمارانم توصيه ميکنم، مجلات موجود در طاقچه حمام را خارج سازند» اگر نبودن مجله در توالت شما را بي تاب ميکند، احتمالا چيز خوبي است، به اين معني که وقت کمتري را در آنجا به منظور دفع خواهيد گذراند.
و پس از آن که عمل دفع به طور معمول انجام گرفت از توالت خارج شده و هر زمان ديگري که لازم شد به توالت برگرديد.
به جاي بالش ميان تهي(به نام بالش دونت) از بالش کوچک بهره گيريد
عده زيادي از آنها که به بواسير مبتلا هستند از بالش هاي ميان تهي که نشستن را در خانه و محل کار راحت تر ميسازد، استفاده ميکنند.
اما دکتر نوگراس مخالف آن است، زيرا معتقد است اين نوع بالش ها کمکي به بواسير نميکنند. او ميگويد: اين بالش ها با کشيدن نواحي کفل فشار زيادتري به معقد وارد مينمايند. اگر احساس ميکنيد به بالش نياز داريد، از يک بالش نازک و کوچک بهره گيريد
.

کنترل بر مصرف دارو اهميت فوق العاده دارد
دکتر نوگراس جراح کولون و رکتوم ميگويد: فهرست داروهايي که سنگيني معده ايجاد ميکنند (و مشکلات بواسير را افزايش ميدهند) آن قدر زياد هستند که فهرست آنها به صفحات زيادي نياز دارد.
Calcium Channel Blockers مانند Verapamil(Isoptin)، داروهاي گوناگون ويژه درمانهاي رواني شامل داروهاي ضد افسردگي نوع Tricyclic، مانند Amitriptyline(Elavil) يا Lithium (Lithane)، و داروهايي که کار تيروئيد را تحت تاثير قرار ميدهند، مانند Leuothyroxine(Synthroid). اين داروها فقط تعداد معدودي از اين نوع داروها هستند که ثقل معده ايجاد ميکنند.
دکتر نوگراس اضافه ميکند: هر زمان که پزشک داروي جديدي براي شما تجويز نمود، شايسته است از او بپرسيد، آيا دارو سنگيني معده ايجاد ميکند يا خير. اگر به اين مطلب واقف گرديد، ميتوانيد از او بخواهيد داروي جانشيني که سنگيني معده ايجاد نکند تجويز کند. در غير اين صورت بايستي خويشتن را براي فشار اضافي به بواسير آماده سازيد.
او ميگويد: همچنين بايستي توجه داشت مولتي ويتامين ها و مکمل هايي که آهن زياد دارند به سنگيني معده کمک ميکنند. زيرا آهن باعث ثقل معده شديدي ميشود.
با داروي سحر آميز
Bewitch مشکل را حل کنيد
دکتر جونز داک مشاور گياهي و نويسنده کتاب داروخانه سبز که متخصص گياههاي دارويي است ميگويد: گياه سحرآميز
witch Hazel نيز درد بواسير را تسکين داده و خارش را آرام ميسازد.
دکتر دوک ميگويد: يک قطعه گاز يا پارچه لطيف
witch Hazel (در داروخانه ها به فروش ميرسد) آغشته شده، يک نوع کمپرس به حساب مي آيد. اين گاز يا پارچه آغشته شده را به مدت يک يا دو دقيقه روي محل بگذاريد تا درد تسکين يابد.
ناحيه بواسيري را با کاغذي تميز پاک کنيد
دکتر نوگراس ميگويد: پاک کردن محل بواسير با کاغذهاي معطر حتي اگر گران ترين قيمت را داشته باشند، ميتواند بواسير را به شدت تحريک نمايد.
براي تميز کردن ناحيه بواسيري از کاغذهاي ساده غير معطر و فاقد مواد شيميايي استفاده نماييد.
وي متذکر ميگردد: براي بواسيري که بسيار شديد باشد و تميز کردنش مشکل باشد، کاغذ توالت را با آب تر کنيد و تحريک شدن محل را به حداقل برسانيد، اگر مايل باشيد به محل بواسير تسکين بيشتري بدهيد کاغذ توالت را با
Hazel مرطوب کنيد.
خوردن چاشني غذايي را متوقف نماييد
دکتر اندرو ويل ميگويد: خوردن غذاهايي که داراي چاشني هاي قوي مانند فلفل قرمز و خردل باشند ميتوانند موجب پيدايش بواسير گردند. قهوه، قهوه بدون کافئين، يا الکل و تنباکو نيز ميتوانند بواسير را بدتر کنند.
او متذکر ميگردد: چنان چه نميتوانيد اينها را کاملا از برنامه خود حذف کنيد، مصرف آنها را در حد ممکن به حداقل برسانيد.
از داروهاي غيرنسخه اي کانتر داروخانه ها استفاده نماييد
برابر نظر کارشناسان استفاده بسياري از داروهاي غير نسخه اي کانتر داروخانه ها موثر واقع ميشود.
دکتر سونن برگ يادآور ميشود: نرم کننده هاي مدفوع که داراي
Ducusate Sodium(Colace) باشند، بيرون روي را بسيار آسان ميسازد.
دکتر نوگراس شياف را توصيه ميکند، زيرا شياف مجراي مقعد را چرب نموده، موجب ميشود که تلاش و تقلا براي دفع کمتر شده و به بواسير فشار وارد نگردد.
دکتر ويل اخطار ميکند از مصرف ژل يا کرم هايي که مصرف خارجي داشته و وعده ميدهند تسکين دهنده ميباشند، از قبيل
Beuzocaine اجتناب کنيد.
ببينيد شرقي ها چه ميکنند
دکتر ويل ميگويد: اگر در جستجوي معالجه ديگري هستيد، دو داروي معالج سنتي چين عدم تعادلي را که موجب پيدايش بواسير ميگردد، متعادل ميسازند. روزي سه مرتبه و هر مرتبه يک پرتقال بخوريد، صبح به محض بيدار شدن از خواب دو عدد موز ميل کنيد.
او ميگويد: اين کار را تا از بين رفتن بواسير ادامه دهيد.
چه موقع بايستي به پزشک مراجعه شود؟
دکتر جان نوگراس جراح روده بزرگ و ناحيه رکتوم ميگويد: زماني که تصور مينماييد داراي علائم بواسير هستيد، بهتر است به سلامتي فکر کنيد تا اين که غصه به خود راه دهيد. اگر تصور ميکنيد در ناحيه رکتوم يا مقعد تومور پيدا کرده ايد، در مدفوعتان خون پيدا شده، يا در بيرون روي تان (خروج مدفوع) تغييراتي پيدا شده، فورا به پزشک مراجعه کنيد، تا آن حالت مورد بررسي پزشک واقع گردد. زيرا ممکن است نشانه بواسير بوده يا اين که حتي ميتواند مسئله پزشکي جدي تري باشد

 

  
نویسنده : ميلانی ; ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ شهریور ،۱۳۸٢

زخم معده

مخاط معده در معرض عوامل خطر آفرين زيادي شامل : اسيد معده ، آنزيم هاي گوارشي ، صفرا ، باکتريها وداروها می باشد . مخاط معده توسط يک سيستم دفاعي پيچيده محافظت مي شود . ترشح اسيد معده با ديدن غذا ، بوئيدن غذا ، چشيدن غذا . ورود غذا به معده و اتساع معده تحريک مي شود . به علاوه ترشح آنزيم هاي خردکننده و هضم کننده پروتئين ها نيز با ورود غذا به معده تحريک مي شود .

درد سوزشي در ناحيه معده که با غذا خوردن بهتر مي شود و با گرسنگي و روزه داري بدتر مي شود به طور معمول در بيماران دچار زخم معده يا اثني عشر ( دوازدهه ) وجود دارد . گاهي بيماران براي توصيف درد از اصطلاح گرسنگي استفاده مي کنند .

درد ناشي از اثني عشر معمولاً ۳-۵/۱ ساعت بعد از غذا ايجاد شده و غالباً بوسيله مصرف ضد اسيدها يا غذا برطرف مي شود .

گاهي بيماران اظهار مي کنند که نيمه شب به خاطر درد شکم از خواب بيدار مي شوند .

 در کسانيکه دچار زخم معده هستند معمولاً درد با مصرف غذا ايجاد مي شود . تهوع و کاهش وزن نیز با شيوع بيشتري در آنها ديده مي شود .

آسيب مخاط معده نقطه شروع بيماري زخم معده يا اثني عشر است .

عفونت معده با يک باکتري بنام هليکوباکترپيلوري ( H -  پيلکوري ) و آسيب ناشي از مصرف بعضي مسکن ها علت هاي اصلي بيماي زخم معده يا اثني عشر است . بدنبال آسيب ناشي از آنها ، اسيد معده که معمولاً دچار ترشح اضافي نيز شده است باعث بيشتر صدمه زدن به مخاط و پيشرفت بيماري مي شود .

عفونت با   H - پيلوري در نقاط مختلف دنيا متفاوت است .

در کشورهاي در حال توسعه تا ۸۰٪ جمعيت احتمالاً تا زير ۲۰ سالگي به آن آلوده مي شوند . احتمال آلوده شدن به اين باکتري با افزايش سن زياد مي شود .

وضعيت هاي زندگي غيربهداشتي ، وضعيت نامطلوب اجتماعي - اقتصادي آب و غذاي غيرتميز ، تماس با محتويات معده افراد آلوده به باکتري عواملي هستند که با افزايش خطر عفونت با اين باکتري همراهند .

عفونت با اين باکتري باعث التهاب مزمن معده مي شود . ۱۵-۱۰٪ اين افراد دچار زخم معده يا اثني عشر مي شوند

عفونت با اين باکتري  ( H -  پيلوري ) باعث افزايش خطر سرطان در معده مي شود

 

  
نویسنده : ميلانی ; ساعت ۱:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ شهریور ،۱۳۸٢