جوش و دانه Rashes

بسياري از چيزها موجب جوش و دانه در پوست بدن ميشوند ــ گياه ها، حيوانات، جواهرات، لاستيك، عطر، و قارچ ها ــ اگر سم پاپيتال تميز كرده يا پاي ورزشكاري را در باشگاه ورزشي شنا شستشو داده باشيد، متوجه شده ايد كه منشأ اين جوشها كجا بوده است.
معذالك بسياري از اوقات به نظر ميرسيد منشأ جوش ناپيدا است، زماني كه پوست بدن با شئي آلرژي زايي تماس پيدا كند، عكس العمل آن سريع نيست. چند روزي خواهد گذشت تا جوش ظاهر شود. و زماني كه ظاهر شد ميتواند يك هفته يا بيشتر باقي بماند تا برطرف گردد.
دكتر پاتريشا فاريس والترز ميگويد: يكي از راه هاي تشخيص علت جوش آن است كه به محل جوش توجه گردد. اگر علت جوش و دانه چيزي داخلي باشد مانند غذا، دارو، يا ويروس، جوش و دانه عموما همه گير و قرينه است. اما اگر علت آن امري خارجي مانند پودرهاي لباسشويي، يا سم پاپيتال باشد، جوش به همان محل تحريك شده محدود شده و پراكندگي ندارد.
گرچه هجوم حساسيت ها(
Allergies
) در سالمندان كمتر است، اما در هر سني ظاهر ميشود. به علاوه اگر به تازگي بازنشسته شده و به محل جديدي نقل مكان كرده ايد، ممكن است خود را با مشكل حساسيت جديدي روبرو ببينيد. كارشناسان ميگويند: از آنجا كه پوست افراد بالاي 60 سال نازكتر ميشود، آنها در برابر جوشها حساس تر ميشوند، و پوستشان آسانتر صدمه ميبيند. اگر دانه ها و جوش ها بيش از 2 تا 3 روز دوام يافتند بايد به پزشك پوست مشورت نمود. اما درضمن ممكن است بخواهيد از روش هاي مختلف تسكين بخشي پوست مطلع شويد؛ به موارد زير مراجعه نماييد.

اولين اقدام
محل جوش و دانه را با استفاده از كرم خنك سازيد
دكتر توماس فيشر پزشك متخصص پوست ميگويد: كرم كورتيكو استروئيد(
Corticosteroid) ممكن است به خارش، سوزش، و تحريكات پوستي آرامش ببخشد.
او ميگويد: استفاده از كرم يك درصد
Hydrocortisone و ماليدن قشر نازكي از آن روي موضع تحريك شده، 4 مرتبه در روز، به پوست تسكين ميدهد.
دكتر فيشر استفاده از پماد آنتي بيوتيكي حاوي
Polymyxin Bacitracin را با Hydrocortisone دو دفعه در روز توصيه ميكند. از پمادهاي غيرنسخه اي كانتر داروخانه ها كه داراي Neomycin هستند اجتناب كنيد، زيرا اين نوع پمادها عكس العمل هاي حساسيتي دارند.

راه هاي عاقلانه ديگر
موضع تحريك شده را خنك نگه داريد
دكتر فيشر توصيه ميكند: اگر جوش و دانه ترشح آغاز نمود، آن را با محلول آلومينيومي
Subacetate-Burrow كمپرس كنيد. اين محلول را ميتوان با استفاده از قرص جوشان Domeloro كه در داروخانه ها فروخته ميشود، تهيه كرد.
براي كمپرس كردن يك دستمال تميز يا يك قطعه گاز را در محلول
Burrow فرو ببريد، سپس آن را به مدت 5 دقيقه روي ناحيه تحريك شده قرار دهيد. اين عمل را سه مرتبه ديگر كه جمعا 4 مرتبه ميشود انجام دهيد، جمع زمان اين تمرين ها 20 دقيقه ميشود. اين درمان را در روز سه نوبت تكرار كنيد. و بعد از هر يك از اين درمانهاي 20 دقيقه اي از كرم هاي دارويي يا پمادهاي طبي استفاده نماييد.

از آب داغ بهره گيريد
دكتر اندرو ويل ميگويد: خارش مسموميت حاصل از پيچك يا پاپيتال را ميتوان با ريختن آب داغ روي موضع خارش براي مدتي برطرف نمود.
او ميگويد: براي مدت 5 تا 10 دقيقه آب داغي كه بدن را نسوزاند و بشود آن را تحمل نمود روي موضع بريزيد.
او اضافه ميكند: در ابتدا آب داغ خارش را زياد ميكند، اما پس از چند دقيقه به نظر خواهد رسيد كه جريان عصبي پربار شده و خارش براي مدتي متوقف ميگردد.

موضع را با جوش شيرين (
Soda) تسكين دهيد
يك دوم فنجان جوش شيرين را در وان حمام پر از آب ريخته، مايعي درست كنيد كه تحريكات پوستي را تسكين ميدهد.
دكتر والتر ميگويد: ميتوانيد خميري از يك قاشق جوش شيرين كه با مقداري آب مخلوط كرده بسازيد و آن را روي موضع بماليد اين عمل تسكين آورست.

موضع جوش دار و لكه دار را با مرحم تسكين بدهيد
دكتر ويل كرم گل اشرفي (
Calendula) را جانشين مناسبي براي كرم Cortisone ميداند. اين كرم از گل برگهاي گل هميشه بهار درست شده و در تسكين بخشيدن به پوست اعجاز ميكند. كرم گل اشرفي يا (Calendula Cream) در فروشگاههاي مواد غذايي بهداشتي يافت ميشود.

موضع تحريك شده را با دقت بپوشانيد
دكتر والتر ميگويد: معمولا موضع خارشي و دانه زده را نميپوشانند، اما، اگر آن موضع تر بوده، تراوش داشته، و يا داراي تاول باشد، بهتر است با باند گازي سبك پوشانيده شود تا از عفونت آن جلوگيري شود.

از آنتي هيستامين استفاده نماييد
دكتر اندرو لازار دانشيار كلينيكي پوست شناسي دانشكده پزشكي دانشگاه شمال غربي شيكاگو توصيه ميكند: به منظور كاهش بخشيدن به تورم يا خارش از آنتي هيستامين هاي غيرنسخه اي كانتر داروخانه ها مانند
Diphenhydramine (بنادريل) دو شب استفاده نماييد. او ميگويد: بنادريل ممكن است شما را خواب آلود كند، اما اين حالت داراي فايده اي اضافي براي كساني كه خارش موجب بي خوابي شان در شب ميشود، ميباشد. دكتر لازار اخطار ميكند، قبل از استفاده از آنتي هيستامين مواظب باشيد كه اين دارو با ساير داروهايي كه مصرف ميكنيد، تاثير متقابل نداشته باشد. بعضي از آنتي هيستامين ها ميتوانند ضربان قلب را سرعت بخشند. و اگر پروستات تان بزرگ باشد ممكن است مانع ادرار گردد.

بر مصرف دارو نظارت كنيد
دكتر لازار دانشيار پوست شناسي دانشگاه شيكاگو ميگويد: اگر دارو مصرف ميكنيد و در بدنتان جوش و دانه پيدا شد، فورا به پزشك مراجعه كنيد. بعضي از داروها كه شامل آنتي بيوتيك هايي نظير تتراسيكلين (
Sumycin) ميشوند، ميتوانند عكس العمل هاي حساسيتي به وجود آورده و جوش و دانه ايجاد كنند. پزشكتان ممكن است توصيه كند مصرف دارو را قطع كنيد و يا اينكه داروي ديگري مصرف نماييد. داروهاي ديگري كه جوش ايجاد ميكند عبارتند از:
ــ همه داروهايي كه مانع توليد آنزيم
Angotencin-Conversting ميشوند، مانند (Caproten) Captopril كه فشار بالاي خون را مداوا ميكند.
تمام ضدافسردگي هايي كه مانع توليد (
MAO) Monoamine Oxidaseمثل(Parnate) Tranylcypromine ميگردند.
داروهاي غيراستروئيدي نسخه اي و غيرنسخه اي ضدتورم مانند
Ibuprofen (ادويل)

چه موقع بايستي به پزشك مراجعه شود؟
اگر جوش و دانه توام با دل به هم خوردگي، سرگيجه يا اشكال تنفسي باشد، بايستي فورا به پزشك مراجعه شود تا دارويي تجويز كند كه عكس العمل حساسيتي شديدي داشته باشد.
دكتر آندرو پ. لازار ميگويد: مداواي مناسب جوش و دانه مربوط ميشود به تشخيص صحيح بيماري. اگر جوش و دانه 2 تا 3 روز طول بكشد، براي مداواي مناسب بايستي به پزشك مراجعه شود. دكتر لازار ميگويد: مثلا اگر جوش و دانه حاصل تحريك يا حساسيت باشد، ميتوان آن را با داروي ضدتورم و ضدالتهاب از قبيل كرم كرتيزون مداوا نمود. او اضافه ميكند، مداواي قارچ هاي عفوني شبيه به جوش و دانه با داروهاي ضدالتهاب ميتواند جوش و دانه را وخيم تر كند

  
نویسنده : ميلانی ; ساعت ۸:۳٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۸ فروردین ،۱۳۸۳

خونريزي بيني

تعريف : خونريزي از بيني مي تواند در قسمت جلويي يا خلفي بيني اتفاق بيافتد ولي بيشترين محل روي تيغه جلويي بيني در يک شبکه عروقي  اتفاق مي افتد .

* علت :

التهاب به دنبال عفونتهاي ويروسي يا باکتريال بيني يا عفونتها دستگاه تنفسي فوقاني

صدمات به دنبال دست کردن در بيني ، ضربه ها ، جسم خارجي يا عوامل شيميايي تنفسي

هواي گرم يا هواي خشک

ضايعات جسمي مثل پوليپ ، توده يا ناهنجاريهاي عروقي

بيماريهاي کبدي ، بيماريهاي کمبود فاکتور يا پلاکت خون

زيادي فشار خون

توده ها بيشتر زير ۲ سالگي و بين ۳۰ تا ۴۰ سالگي ديده مي شوند  .

همه گير شناسي :

خونريزي بيني در همه سنين ممکن است اتفاق بيافتد .

در کودکان بين ۲ تا ۱۰ سالگي بيشتر ايجاد مي شود .

فصل زمستان بيشتر از فصول ديگر خونريزي بيني وجود دارد .

علائم کلينيکي :

۱- سابقه بيمار :

ميزان تکرار

تدام خونريزي

رفتار دست کردن در بيني

آلرژي

مصرف داروهاي خاص

سابقه خونريزي مکرر

تاريخچه قاعدگي

سابقه خانوادگي

۲ - معاينه بيمار:

علائم حياتي

معاينه بيني ، گلو

وضعيت غدد لنفاوي ، طحال ،‌کبد و زردي

* پاراکلينيک

آزمايش خون از نظر وضعيت انعقادي

درمان :

وضعيت ايستاده و سر به سمت پائين کج شود

فشار مستقيم و آرام روي پره هاي بيني

گذاشتن يخ در قسمت خلفي و بالاي بيني

استفاده از داروهاي منقبض کننده عروق

سوزاندن محل خونريزي توسط نيترات نقره

گذاشتن گازوازلين د رمحل خونريزي

مرطوب نگه داشتن هواي اطاق

ارجاع به متخصص گوش ، حلق ، بيني جهت جراحي و تزريق خون

 

 

  
نویسنده : ميلانی ; ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٧ فروردین ،۱۳۸۳

پوكي استخوان، استئوپروز Osteoporosis

بيماري قرن اخير به دليل تغيير شرايط زيست و آمار شاهد اين است كه امروزه حدود 2 ميليون مردم آمريكا مبتلا به استئوپروز هستند و بيش از 12 ميليون در آستانه ابتلا به آن و به طور كامل تعداد آن در زن و مرد‌ مشخص نشده، اما آنچه مسلم است تعداد خانمها بيشتر و حدود 2 برابر است. امكان گرفتن يك آمار دقيق و تحقيقات در اين زمينه مشكل است و زماني شخص متوجه ميشود كه براي پيشگيري دير شده و حالا نياز به معالجه دارد. براي اطلاع بيشتر از چگونگي اين بيماري لازم است مختصري راجع به ساختمان و رشد استخوان توضيح داده شود.
يكي از مواد معدني مهمي كه در ساختمان استخوان به كار ميرود كلسيم
Ca است؛ به صورت فسفات كلسيم و هيدرات كلسيم و ويتامين D3 كه نقش مهمي در تشكيل آن دارد و از طريق جذب نور آفتاب از پوست بدن ساخته ميشود. مهمترين منبع غذايي كلسيم شير و ساير فرآورده هاي آن است بخصوص ماست كه اگر تازه باشد كيفيت بهتري خواهد داشت. لبنيات علاوه بر داشتن كلسيم حاوي فسفات نيز هست، البته فسفات در بعضي مواد غذايي ديگر نظير گوشت هم وجود دارد. از ميوه ها بخصوص سيب و از سبزي هاي براكلي و از مواد خشكبار بادام حاوي كلسيم بيشتري هستند. در صورت كافي بودن كلسيم و فسفات مقدار مورد نياز بدن جذب و زيادي آن از طريق مدفوع و ادرار دفع ميشود. كنترل ميزان كلسيم تحت كنترل هورمون غدد پاراتيروئيد انجام ميشود. مقدار كلسيم لازم براي سن 3ــ1 سالگي 500 ميلي گرم، 9ــ4 سال 800 ميلي گرم، 18ــ9 سال بيشترين مقدار يعني 1300 و 50ــ19 سال 1000 و از 50 سال به بالا 1200 ميلي گرم ميباشد. كمبود كلسيم را هيپوكالسمي و افزايش آن را هيپركالسمي ميگويند.
رشد ‌استخوان: در زمان كودكي و نوجواني رشد استخوان سريع است چه از جهت طول و چه قطر و در پايان زمان رشد به حداكثر نمو ميرسد و از آن به بعد متراكم و سخت ميشود تا سن 30 سالگي كه به سخت ترين مرحله برسد.
از آن به بعد به آهستگي شروع به سست شدن ميكند و ميزان تركيبات كلسيم و مواد آلي آن كم ميشود و در نتيجه از استحكام آن كاسته خواهد شد. عواملي كه در كمبود رشد و سختي استخوان موثر ميباشند شامل: ارث، نوع فعاليت فيزيكي و تحرك، تغذيه، نور خورشيد، هورمون جنسي، شرايط روحي و مصرف دارو مثل كورتون براي درمان آسم، آنتي بيوتيك زياد، داروهاي ضد تشنج، ضد اسيد معده و ضد سرطان و همچنين بيماريهاي مزمن كليه، ريه، معده، روده، هورمون (تستوسترون
Testosterone) عادت هاي خاص زندگي مثل سيگار كشيدن و افراط در نوشيدن الكل و قهوه، عدم توجه به مصرف مواد كلسيم دار و شغل هاي بدون حركت و فعاليت فيزيكي مثل كار دفترداري، وكالت و حتي طبابت.
اسكلت بدن انسان مانند يك ساختمان نيست كه مواد تشكيل دهنده آن هميشه ثابت باشد. تركيبات استخوان دائما در حال تعويض هستند و تركيبات كلسيمي قديم با جديد در حال جابه جا شدن هستند و اين عمل توسط دو نوع سلول انجام ميگيرد يكي آنهايي كه اين تركيبات را از استخوان جدا ميكنند به نام استئوكلاستها
Osteoclasts و ديگري آنهايي كه باعث ساختن و ترميم ميشوند مثل استئوبلاست ها Osteoblasts. در زمان جواني يا هنگام شكستگي استئوبلاست ها فعال تر و در سن پيري استئوكلاست ها فعال تر هستند. كه در صورت افزايش زياده از حد كار آنها كلسيم آزاد شده در خون و مايعات بين سلولي زياد شده، باعث رسوب كلسيم در بافتهاي چربي و جدار عروق ميشود و باعث بيماري آرتريو اسكلروز خواهد شد و همچنين افزايش كلسيم باعث ضعف رفلكس اعصاب، ضعف عضلات، يبوست، بي اشتهايي، افزايش زمان ضربان قلب و بخصوص دل درد‌ ميشود. علت افزايش كلسيم ممكن است به علت زياد شدن هورمون پاراتيروئيد باشد. كاهش كلسيم يا هيپوكالسمي باعث سفتي عضلات بخصوص عضلات حنجره ميشود كه امكان دارد‌ به علت اين اسپاسم بيمار در اثر نرسيدن اكسيژن به حالت خفگي برسد. يا باعث آهكي شدن سلولهاي عصبي هسته هاي مغز و آب مرواريد در چشم بشود و در اطفال باعث عدم رويش يا كندي نمو دندانها شود. كمبود كلسيم در كودكان اگر شديد‌ باشد، باعث بيماري راشي تيسم Rickets خواهد شد كه اغلب علت آن كمبود ويتامين D در اثر نبودن نور آفتاب كافي و زندگي در مكانهاي تاريك است. بيماري ديگر استخوان، پوكي استخوان است كه علت آن اختلال در تشكيل بستر آلي استخوان سازي است تا عيب آهكي شدن. در اين حالت فعاليت استئوبلاست ها كمتر از حالت طبيعي است و سرعت استخوان سازي كاهش پيدا ميكند و علائم آن به قرار زير است:
1ــ عدم حركت 2ــ تغذيه نادرست 3ــ كمبود ويتامين
C كه براي ماده بين سلولي لازم است بخصوص براي استئوبلاست ها 4ــ عدم ترشح استروژن (در زمان يائسگي) براي اينكه استروژن بر فعاليت استئوبلاست ها ميافزايد 5ــ پيري كه اعمال متابوليسم پروتئين كم و يا ناقص است و چهارچوب اوليه براي رسوب استخوان سازي كافي نيست. 6ــ بيماري كوشينگ در اثر افزايش هورمون غدد فوق كليوي كه از تشكيل پروتئين در بدن كاسته ميشود و بالاخره كمبود انسولين.
درمان كمبود كلسيم اگر بيماري باشد با دادن هورمون پاراتورمون
Paratnormon و بهتر از آن دي هيدروتاكيسترول Dihydrotachystrol است. براي استئوپروز بهترين راه پيشگيري راه رفتن سريع بخصوص در سراشيبي و طناب زدن و ورزشهاي ديگر، همراه با تغذيه كافي و صحيح و استفاده از نور آفتاب است.

شهروند

  
نویسنده : ميلانی ; ساعت ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ فروردین ،۱۳۸۳