جراحت و خون مردگي در زير پوست

اگر به جراحات و خون مردگيهاي بدن خود در 60 سال گذشته فکر کنيد، خواهيد ديد که در موارد عديده اي به آن خون مردگيها دچار شده ايد. اگر سنتان بسيار بالا باشد، بيشتر از سنين جواني مستعد ابتلا به اين خون مردگيها هستيد و به نظر ميرسد که حتي روزانه به نحوي دچار آن شويد. علت آن است که به موازات مسن تر شدن افراد خود را بيشتر در معرض جراحات قرار ميدهند. دکتر ميشل کامينسکي جراح مرکز پزشکي دانشگاه شيکاگو و استاد جراحي دانشگاه مزبور ميگويد:«زمانيکه سالمندي را آغاز ميکنيد، پوست تان از حفاظت کمتري برخوردار است. وي اضافه ميکند: همانطور که سن بالا ميرود لايه هاي چربي و نسوج مرتبط کننده زير پوست نازک تر ميشوند. يعني لايه هاي نازک مزبور پوشش حفاظتي رگها را ضعيف کرده و آنها را مهياي جراحت ميکنند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

دکتر کامينسکي ميگويد: غالب جراحات خطر جدي نداشته و به مداواي خاصي هم نياز ندارند. معذالک راههائي براي جلوگيري از مجروح شدن و خون مردگي وجود دارد و ميتوانيد در زمان دچار شده به آن از آن راهها استفاده نمائيد.

 

اولين اقدام براي جلوگيري از خون مردگي

طريقه چهارگانه (استراحت، يخ، کمپرس و بالا نگهداشتن)

سريع ترين راه براي کنترل خون مردگي ترکيبي از 4 روش فوق الذکر است. از اين چهار روش در تسکين درد هم استفاده ميشود(که در گذشته به آن اشاره شده است.)

استراحت شانس بهتري به نسوج مجروح داده تا بهبود يابند، يخ رگهاي دور ناحيه مجروح را باريک نموده و به اين ترتيب خون کمتري به نسوج مجروح ميرسد، کمپرس کردن و بالا نگهداشتن ناحيه مجروح کمک کرده تا خون از ناحيه مجروح کشيده شود.

دکتر آرتور ک . بالين مدير مرکز پزشکي بيماريهاي پوست «سالي بالين» و جراح پلاستيک شهر مديا در پنسيلوانيا و نويسنده کتاب «زندگي پوست» ميگويد: زمانيکه مجروح ميشويد، هر چه زودتر روي جراحت يخ بگذاريد. يخ را در حوله اي بپيچيد تا مانع تماس مستقيم آن با پوست شويد. آن را به مدت 15 دقيقه روي محل مجروح بگذاريد. قبل از آنکه يخ را مجددا روي محل مجروح قرار دهيد، صبر کنيد تا پوست گرم شود. براي اولين روز ميتوانيد 4 يا 5 مرتبه يخ را روي جراحت بگذاريد و پس از گذشت 24 ساعت آن را گرم نگه داريد (تا جريان خون به ناحيه مجروح گسترش يابد). دکتر بالين خاطرنشان ميسازد: ناحيه خون مرده را با ملايمت ولي با استحکام با يک باندکش دار بلافاصله بعد از ايجاد جراحت ببنديد. سپس عضو مجروح را تا آنجا که امکان دارد به مدت 24 ساعت بالا نگهداريد. فشار و بالا نگهداشتن از جريان خون به داخل نسوج جلوگيري ميکند، و سطح خون مردگي را کاهش ميدهد.

 

راههاي ديگر مقابله با جراحت و خونمردگي

جعفري روي ناحيه خون مرده قرار دهيد

دکتر جيمز ديوک نژادشناس گياهي و کارشناس پزشکي گياهي و نويسنده کتاب «داروخانه سبز» ميگويد: برگهاي جعفري را خرد کنيد و روي ناحيه مجروح قرار دهيد. وي اضافه ميکند: جعفري موجب سرعت بهبودي شده و خون مردگيها را ظرف يکي دو روز از بين ميبرد. برگهاي جعفري را با يک نوارچسب يا يک قطعه گاز روي جراحت بگذاريد.

از مرکبات استفاده کنيد

ويتامين C و موادي که به آنها بيوفلاوريد گفته ميشود و در پرتقال و ساير مرکبات يافت ميگردند ديواره رگهاي بين شريانها و وريدها را تقويت ميکنند. دکتر ديوک ميگويد: چون رگها قوي شوند، کمتر ترک برداشته و خون مردگي کاهش مي يابد. او اضافه ميکند ويتامين C و بيوفلاوريد هر دو به بهبودي سرعت ميبخشند. براي اينکه از بروز خون مردگي جلوگيري نمائيد هر روز از مرکبات استفاده کنيد.

از مولتي ويتامين استفاده نمائيد

دکتر کامينسکي ميگويد: چنانچه خون مردگي بدون علت مشهود بروز کند، ممکن است به آن جهت باشد که در غذاهاي خود به اندازه لزوم از ويتامين C استفاده نمائيد. او توصيه ميکند: افراديکه از مولتي ويتامين بهره ميگيرند، به طور قطع ويتامين هاي مورد نياز بدن را تامين مينمايند.

در استفاده از آسپرين خيلي جدي نباشيد

دکتر بالين ميگويد: اگر به هر دليلي آسپرين مصرف ميکنيد، بايد بدانيد که آسپرين ممکن است ايجاد خون مردگي کند. دلائلي وجود دارد که آسپرين ويژه بزرگسالان (که 325 ميلي گرم است) خون را خيلي رقيق ميکند. در بين چيزهاي ديگري که باعث بروز خون مردگي ميشوند، مصرف آسپرين موجب تراوش خون از رگها شده و خون مردگي ايجاد ميکند. البته بايد گفت که آسپرين مفيد است ولي اندازه کوچک آن، اگر آسپرين را به منظور پيش گيري از حمله قلبي ميخوريد، نبايد آن را بدون مشورت با دکتر قطع کنيد. اما دکتر شما ممکن است راه حل ديگري ارائه کند، مانند اينکه آسپرين ويژه کودکان را تجويز نمايد. اين آسپرين فقط 81 ميلي گرم وزن دارد. دکتر بالين ميگويد: البته اين مقدار آسپرين به اندازه آسپرين ويژه بزرگسالان ايجاد مشکل نميکند. بنابراين براي مصرف روزانه سالم تر و مناسب تر ميباشد.

سعي کنيد از ويتامين کا استفاده نمائيد

دکتر کامينسکي ميگويد: کمبود ويتامين کا ميتواند از بسته شدن (انعقاد) عادي خون ممانعت به عمل آورد. براي جلوگيري از خون مردگي نياز به بسته شدن خون است. او اضافه ميکند: افرادي که به خون مردگي بيش از حد دچارند و بسياري از رگهاي زير پوستشان شکسته شده بايد سبزيجاتي که ويتامين کا دارند به مقدار زياد بخورند. ويتامين کا در سبزيجاتي که به نام «ليفي گرين» شهرت دارند و از خانواده کلم هستند مانند بروکلي، کلم، اسفناج و براسالز اسپروتز به وفور يافت ميشود. همچنين ممکن است از مکملهائيکه داراي ويتامين کا هستند استفاده نمود.

نقاط آسيب پذير بدن را محفوظ نگهداريد

دکتر بالين تذکر ميدهد: اطمينان حاصل کنيد که لباستان حفاظت کننده باشد، بخصوص در نواحي ايکه شما در آنجا بيشتر خون مردگي پيدا ميکنيد. شلوار بلند، پيراهن آستين بلند بپوشيد. از بلوزي استفاده نمائيد که بلندايش تا زير کمر بوده و باسن را بپوشاند. از کفش هاي کتاني استفاده کنيد که پا را حفظ کنند. اگر رانها و بازوانتان کرارا دچار خون مردگي ميشوند، از داروساز داروخانه در مورد نوارهاي حفاظت کننده ايکه به راحتي بتواند روي خون مردگي را بپوشانيد پرسش نمائيد.

بر مصرف دارو نظارت کنيد

دکتر بالين ميگويد: علاوه بر آسپرين داروهاي ديگري وجود دارند که موجب خون مردگي اضافي ميشوند.

- Anticoagulant ها مانند هپارين  (Heparin flush) و Warfarin (Coumadin)

- داروهاي استروئيدي ضد تورم مانند بروفن

- ضدباکتريهاي معيني که شاملNitrofurantoin   (Macrodantin) ميگردد.

- داروهاي قلبي مشخص نظير (Isaptin) Verapamil

- در خصوص داروئي که مصرف ميکنيد با دکترتان مشورت نمائيد و معلوم کنيد که آيا توليد خون مردگي ميکند يا خير.

چه زماني بايد به دکتر مراجعه کرد

دکتر کامينسکي جراح بيمارستان ترورک و استاد جراحي دانشگاه فينچ شيکاگو ميگويد : بعضي اوقات خون مردگيها علامت يک بيماري جدي مانند ناراحتي خون ميباشد. اگر بدون علت مشهود خونمردگي پيدا کنيد، بايستي با پزشک خود صحبت نمائيد. همچنين اگر خون مردگي توام با تورم در مفاصل باشد و اگر خون مردگي در بالاي گوشها يعني در يک طرف سر جائيکه مستعد شکستگي ميباشد و يا خون مردگي همراه با تب ظاهر شود بايستي به دکتر مراجعه نمود.

منع:شهروند

/ 0 نظر / 365 بازدید