زخم معده

مخاط معده در معرض عوامل خطر آفرين زيادي شامل : اسيد معده ، آنزيم هاي گوارشي ، صفرا ، باکتريها وداروها می باشد . مخاط معده توسط يک سيستم دفاعي پيچيده محافظت مي شود . ترشح اسيد معده با ديدن غذا ، بوئيدن غذا ، چشيدن غذا . ورود غذا به معده و اتساع معده تحريک مي شود . به علاوه ترشح آنزيم هاي خردکننده و هضم کننده پروتئين ها نيز با ورود غذا به معده تحريک مي شود . <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

درد سوزشي در ناحيه معده که با غذا خوردن بهتر مي شود و با گرسنگي و روزه داري بدتر مي شود به طور معمول در بيماران دچار زخم معده يا اثني عشر ( دوازدهه ) وجود دارد . گاهي بيماران براي توصيف درد از اصطلاح گرسنگي استفاده مي کنند .

درد ناشي از اثني عشر معمولاً ۳-۵/۱ ساعت بعد از غذا ايجاد شده و غالباً بوسيله مصرف ضد اسيدها يا غذا برطرف مي شود .

گاهي بيماران اظهار مي کنند که نيمه شب به خاطر درد شکم از خواب بيدار مي شوند .

 در کسانيکه دچار زخم معده هستند معمولاً درد با مصرف غذا ايجاد مي شود . تهوع و کاهش وزن نیز با شيوع بيشتري در آنها ديده مي شود .

آسيب مخاط معده نقطه شروع بيماري زخم معده يا اثني عشر است .

عفونت معده با يک باکتري بنام هليکوباکترپيلوري ( H -  پيلکوري ) و آسيب ناشي از مصرف بعضي مسکن ها علت هاي اصلي بيماي زخم معده يا اثني عشر است . بدنبال آسيب ناشي از آنها ، اسيد معده که معمولاً دچار ترشح اضافي نيز شده است باعث بيشتر صدمه زدن به مخاط و پيشرفت بيماري مي شود .

عفونت با   H - پيلوري در نقاط مختلف دنيا متفاوت است .

در کشورهاي در حال توسعه تا ۸۰٪ جمعيت احتمالاً تا زير ۲۰ سالگي به آن آلوده مي شوند . احتمال آلوده شدن به اين باکتري با افزايش سن زياد مي شود .

وضعيت هاي زندگي غيربهداشتي ، وضعيت نامطلوب اجتماعي - اقتصادي آب و غذاي غيرتميز ، تماس با محتويات معده افراد آلوده به باکتري عواملي هستند که با افزايش خطر عفونت با اين باکتري همراهند .

عفونت با اين باکتري باعث التهاب مزمن معده مي شود . ۱۵-۱۰٪ اين افراد دچار زخم معده يا اثني عشر مي شوند

عفونت با اين باکتري  ( H -  پيلوري ) باعث افزايش خطر سرطان در معده مي شود

 

/ 0 نظر / 6 بازدید