روشهاي پيشگيري از سرماخوردگي

چندي پيش شخصي به دکتر مراجعه كرد و با ناراحتي گفت، واقعا از دست مريضي و سرماخوردگي خسته و بيزار شده ام. حتي در تابستان كه همه سالم و سرحال هستند من با عطسه و گرفتگي بيني و اشك ريزي روزگارم را ميگذرانم!
بيماري و عدم سلامت حتي براي يك ساعت هم زياد است و نبايد ساعاتي را كه ميتوانيم در شادي و سلامتي به سر ببريم با درد سپري كنيم.
دکتر از ايشان پرسيد كه آيا كس ديگري در خانواده شما از اين مسئله رنج ميبرد؟ جوابشان منفي بود. از 5 نفر كه در يك خانواده زندگي ميكنند فقط ايشان دچار ضعف سيستم دفاعي بود!
تحقيقات جديد در مركز پزشكي دانشگاه نيوانگلند نشان د‌اده است كه تنها يك ويروس، باكتري يا ميكروب نميتواند موجب يك بيماري شود. و عوامل بسياري در ايجاد و به طول انجاميدن يك بيماري نقش بازي ميكنند. براي مثال در فصل سرماخوردگي و فلو، طبق آمار بين 8 تا 10 درصد مردم دچار فلو ميشوند. در يك منزل از 6 نفر يك نفر فلو ميگيرد و با وجود نزديك بودن به ديگر اعضاي فاميل ديگران فلو نميگيرند. در صورتي كه ميدانيم ويروس فلو از طريق هوا و نفس انتقال مييابد. ولي فقط تعداد محدودي اين بيماري را ميگيرند.
در واقع اين ويروس وارد‌ بدن همه ميشود و تنها كساني كه سيستم ايمني شان (
Immune System) پايين است قادر به دفع سريع ويروس يا باكتري نميباشند.
به عواملي كه در تضعيف سيستم دفاعي موثر ميباشند توجه خاص داشته باشيد:
1ـ استرس
2ـ‌ روش زندگي نامتعادل، استراحت كم و ورزش كم، كار زياد
3ـ‌ تغذيه بد، استفاده از غذاهاي سرخ شده، شكر زياد و غذاهاي
Fast Food
4ـ بي توجهي به سلامت بدن، سلامت ذهن و سلامت روح، به قولی: به سلامتت كم محلي كني تو را ترك ميكنه!
تحقيقات متعددي در زمينه عملكرد‌ گياهان دارويي بويژه اكنيژيا براي تقويت سيستم ايمني انجام شده است. محققان آلماني و سوئيسي قدرت معجزه آساي اين گياه را روي سيستم دفاعي، تصفيه خون و تقويت سلولهاي سفيد و نيز برطرف كردن درد و تورم اثبات كرده اند.
در كانادا و آمريكا، تحقيقات جداگانه در دانشگاهها، استفاده از عصاره اكنيژيا را براي جلوگيري از سرطان و مداواي سرطان پيشنهاد كرده اند.
اين گياه كه در واقع متعلق به آمريكاي شمالي است، گياهي چندساله است و با يك بار كاشتن در سالهاي بعدي به صورت خودرو درميآيد. در شروع فصل سرما مصرف اكنيژيا به صورت قطره در آب و يا قرص و يا كپسول ميتواند كمك قوي به سيستم دفاعي شما باشد. براي پيشگيري ميتوانيد 2 بار در هفته از اين داروي طبيعي استفاده كنيد و در صورت احساس سرماخوردگي روزي 3 بار قبل از هر غذا. جالب توجه است كه گياهان دارويي نه تنها ضررهاي جانبي ندارند بلكه فوايد جانبي بسياري نيز دارند. غالب اين گياهان خاصيت آنتي اكسيدانت دارند و اكسيژن را به سطح سلول ميرسانند.

نظريه واكسن فلو 25 سال قبل توسط يك پزشك آلماني پيشنهاد شده بود. اين تئوري به دلايلي موفق نبود و مهمترين دليل اين است كه ويروس فلو و سرماخوردگي از اين ماه تا ماه آينده فرق ميكند. ويروس سال گذشته كه توسط واكسن به شما تزريق ميشود هيچ ربطي به ويروس امسال ندارد. عاقلانه اين است كه سيستم دفاعي بدن خود را تقويت كرده و نگران ورود هيچ ويروس، باكتري و ميكروب به بدنتان نباشيد. سيستم دفاعي بدن ما بسيار باهوش و خارق العاده است. بدن يك فرد سالم ميتواند در آن واحد با 100 نوع ويروس و باكتري مبارزه كند و خود را در حال سلامت و شادابي نگاه دارد.
*مصرف 500 ميليگرم ويتامين
C 2 بار در روز
*مصرف 6 تا 8 ليوان آب سالم در روز
*مصرف ميوه ها و سبزيجات تازه در روز
*استفاده از داروهاي گياهي
*پياده روي و ورزش روزانه
*حسن جويي و حسن گويي و دوري جستن از مقايسه و قضاوت در هر زمينه اي
*خوشحال بودن و شاكر بودن.
همه اينها عوامل موثر در تقويت سيستم دفاعي ميباشند

منبع :شهروند<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

/ 0 نظر / 165 بازدید