آيا مصرف داروهای لاغری موثر است؟

پژوهشگران دانشگاه NASHVILLE طي مطالعه اي بر روي موش هاي آزمايشگاهي داروهايي را كه در انسان براي وزن كم كردن و مبارزه با چاقي مصرف ميشوند بررسي نموده اند. در اين مطالعه ثابت شده است كه مصرف اين دسته از داروهايي شيميايي ميتواند در حيوانات آزمايشگاهي موجب بروز سرطان روده بزرگ شوند و طي فعل و انفعالات پيچيده پوليپ هاي روده را به سرطان تبديل نمايند.
در حال حاضر در دنيا، مخصوصا در كشورهاي صنعتي مردم به علت چاقي زياد متوسل به مصرف داروهاي شيميايي ميشوند تا وزن اضافي خود را كم كنند. مثلا طي آمار موجود 60 درصد مردم آمريكا اضافه وزن دارند و 40 درصد نيز به عارضه و يا بيماري چاقي مبتلا هستند. اين افراد كه به علت پرخوري و عدم فعاليتهاي بدني هر روز چاق تر ميشوند براي لاغر شدن به داروهاي شيميايي و يا جراحي هاي خطرناك ولي بي نتيجه روي ميآورند و در حقيقت چشم را فداي ابرو ميكنند و در نهايت به بيماريهاي خطرناك ديگري مانند بيمارهاي قلبي و سرطان دچار ميشوند.
بررسي پژوهشگران آمريكايي بر روي حيوانات آزمايشگاهي حاكي بر اين است كه وزن كم كردن بي رويه و غيرعلمي و بهداشتي آن هم به كمك داروهاي شيميايي خطرناك تر از بيماري چاقي است. از قرار معلوم اين بررسي بر روي انسان نيز ادامه خواهد يافت و چند و چون عمل آن بر روي تمام دستگاههاي بدن مخصوصا دستگاه گوارشي به زودي مسلم خواهد شد.
در حال حاضر هر ساله بيشتر از 150 هزار در نفر آمريكا به سرطان روده بزرگ دچار ميشوند كه ممكن است درصدي از آن به علت مصرف بي رويه داروهاي شيميايي مانند داروهاي وزن كم كردن باشد.
بازار رژيم غذايي براي بيماريهاي مختلف مخصوصا لاغر شدن، پردرآمدترين بازارهاست و هر كسي امروزه خود را متخصص اين كار ميداند و با رژيم غذايي غيرعلمي و خطرناك مشكلاتي را براي مردم خلق ميكنند كه گاها جبران ناپذير نخواهد بود. بهترين و ساده ترين رژيم غذايي براي وزن كم كردن كم خوردن و ورزش كردن است. به عبارت ديگر شخص بايد و ميتواند از همه نوع مواد غذايي ولي كمتر و محاسبه شده استفاده نمايد و با ورزش مرتب و مناسب هم مقداري از انرژي دريافت شده را مصرف كند و وزن ايده آل داشته باشد و دنبال داروهاي شيميايي و سمي براي وزن کم كردن نرود.

داشتن وزن ايده آل به همراه ورزش مرتب و مناسب از پير شدن مغز جلوگيري ميكند:
دانشمندان دانشگاه
ILLINOIS طي مطالعه علمي بر روي 41 نفر از افراد مسن به وضوح دريافتند كه داشتن وزن ايده آل و فعاليت بدني نه تنها موجب سلامتي و پيشگيري بسياري از بيماريها ميشود بلكه از پيري زودرس مخصوصا پير و ناتوان شدن مغز جلوگيري ميكند. در اين مطالعه جالب ثابت شده كه حتي ورزش كم ولي مرتب نيز ميتواند نقش مهمي در بهبودي شخص داشته باشد.
اگر به اطراف خود نظر افكنيم مشاهده خواهيم كرد افرادي در ميانسالي قدرت ابتكار و حافظه و به خاطر آوردن را از دست ميدهند و در عين حال افرادي هم در سنين بالا در نهايت هوشياري و آگاهي فكري به زندگي ادامه ميدهند. مطالعه زندگي گذشته و حال اين افراد نشان دهنده اين حقيقت است كه ورزش جسمي و به كار بردن مغز (ورزش مغزي) در به تعويق انداختن پيري مغز و ناتواني سلولهاي مغزي نقش مهم داد. اين دسته از افراد با مطالعه و فكر كردن و سعي در به خاطر آوردن گذشته و تجسم چند و چون و زير و بم مثلا يك ملاقات در 20 يا 50 سال گذشته، دوران مدرسه، مسافرت هاي مختلف، به ياد آوردن نام دوستان و غيره به ورزش مغز مبادرت مينمايند و نميگذارند سلولهاي مغزي به علت كم كاري و بيكاري به تدريج فرسوده و بي نتيجه بمانند، در حالي كه افرادي هم وجود دارند كه نه مطالعه اي دارند و نه بازيهاي به كار گرفتن مغز انجام ميدهند ‌و نه در خلوت به فكر كردن مينشينند تا مغز خود را به كار گيرند كه در نتيجه پير مغزي زودرس ظاهر خواهد شد و مغز و اعصاب با بدن همراهي نخواهند كرد و مشكلاتي را به وجود خواهند آورد.

دانشمندان به كشف واكسن بعضي از انواع سرطانها نزديك ميشوند
در بسياري از بيماريهاي واگير واكسن مخصوصا براي پيشگيري آن بيماري وجود دارد ولي نقش واكسن هاي در دست مطالعه براي بيماري سرطان با واكسن هاي ديگر تفاوت دارد، به اين صورت كه در سرطان واكسن براي درمان بيماري و جلوگيري از بروز مجدد آن به كار گرفته ميشود. پژوهشگران در نيم قرن گذشته در اين زمينه فعاليتهاي زيادي داشته اند كه متاسفانه نتايج آن به دلايل مختلف چشمگير و رضايت بخش نبوده است. در سالهاي اخير گروههاي شناخته شده و معروفي از استادان فن در اين زمينه فعاليتهاي جالبي را پي ريزي كرده و نتايج اين بررسي ها اميدواركننده هستند. مثلا ژورنال علمي
LANCET اين هفته خبر نتايج رضايت بخش گروهي از پژوهشگران را در تهيه واكسن سرطان كليه به چاپ رسانيده است. با وجودي كه غده سرطاني كليه را ميشود با موفقيت جراحي كرد و بعد با شيمي درماني اين بيماري را درمان نمود ولي متاسفانه شخص چند سال بعد دوبار به همين سرطان دچار ميشود. به همين دليل يافتن واكسن مخصوصي براي اين سرطان امريست ضروري و مهم تا در درمان كامل سرطان موثر بوده واز بروز مجدد آن جلوگيري كند.
در ساختن واكسن براي نوعي سرطان اصولا سلولهاي سرطاني بيمار را گرفته و پس از طي مراحلي آن را وارد بدن همان شخص ميكنند و معتقدند كه در فعاليت سيستم ايمني بيمار نقش مهم داشته و بدينوسيله در درمان و پيشگيري سرطان مورد بحث موثر خواهد بود.
در اين مطالعه كه در آلمان انجام ميگيرد حدود 380 نفر بيمار مبتلا به سرطان كليه زير پوشش قرار دارند. نتايج مقدماتي اين بررسي نشان ميدهد كه 77 درصد از بيماراني كه اين واكسن را دريافت كرده اند پس از 5 سال مجددا به اين سرطان دچار نشده اند در حالي كه اين رقم در بيماراني كه واكسن دريافت نكرده اند 68 درصد است. اگر چه تفاوت عمل واكسن با درمان هاي معمولي زياد نيست ولي به وضوح نشانگر آن است كه عمل واكسن بهتر ميباشد.
گروه ديگري از پژوهشگران در دانشگاه
Baylor در دالاس واكسن تازه اي را بر روي بيماران مبتلا به سرطان ريه كه يكي از خطرناك ترين سرطانها است آزمايش نموده اند كه نتايج آن اميدواركننده و جالب است. در اين مطالعه اوليه 3 بيماري كه به سرطان ريه (از نوع خطرناك) دچار بودند واكسن Gvax كه از سلولهاي سرطاني بدن آنها درست شده دريافت نمودند و مشاهده كردند كه اين افراد تا 3 سال بعد از دريافت واكسن هيچگونه مشكلاتي از نظر بروز مجدد اين سرطان نداشتند و كاملا سالم بودند.
اين نوع سرطان ريه(
Non Small Cell) هر ساله در آمريكا باعث مرگ بيشتر از 150 هزار نفر ميشود و بروز آن رابطه مستقيم با مصرف سيگار دارد.
يكي از خصوصيات اين واكسن اين بود كه دانشمندان در داخل سلولهاي سرطاني بيماران كه به صورت واكسن تهيه شده بود ژن مخصوصي را به نام
CM-CSF وارد كردند تا سيستم ايمني بدن بيمار به راحتي آنها را تشخيص و شناسايي كند كه در نهايت باعث حمله سيستم دفاعي بدن به بقيه سلولهاي سرطاني موجود در ريه شخص شده و سرطان درمان ميگردد. به عبارت ديگر بدين وسيله سيستم ايمني بدن كه در اصل در شناسايي و از بين بردن سلولهاي سرطاني به هر دليلي غفلت نموده اين بار با نشانه هاي مخصوصي كه در سلولهاي سرطاني به وجود آمده آنها را شناخته و از بين ميبرد.
در مرحله بعدي 43 بيمار مبتلا به سرطان ريه كه 10 نفر از آنها مراحل اوليه بيماري را طي نموده و 33 نفر از آنها داراي سرطان پيشرفته ريه بودند تحت مطالعه و بررسي قرار گرفتند و هر كدام هفته اي دو بار و به مدت 3 ماه واكسن مورد بحث را دريافت نمودند و به طور كلي براي مدت 3 سال پيگيري شدند. سرطان ريه در 3 مورد پيشرفته كاملا درمان گرديد. دو نفر از بيماراني كه قبلا شيمي درماني داشتند تزريق واكسن در آنها بي نتيجه بود و بقيه بيماران بين 5 ماه تا 24 ماه بدون هيچ عارضه و يا پيشرفت بيماري سرطان ريه زندگي كردند كه در درمانهاي معمولي اين سرطان چنين رقمي تا به حال گزارش نگرديده. اين يافته جديد و جالب دريچه اميدي را بر روي پژوهشگران و بيماران باز ميكند و اميد ميرود اين بار با كمك ژن هاي مخصوص و به صورت واكسن هاي جديد بشر بتواند بيماري سرطان را پيشگيري و درمان نمايد.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 به نقل از : دكتر پرويز قديريان استاد دانشگاه مونتريال

/ 0 نظر / 12 بازدید