شكنندگي پوست

قبلا راجع به چين و چروكهاي دور چشم صحبت كرده و آنها را "چروكهاي پنجه كلاغي" معرفي نموده ايم، و نيز پوست ظريف دور گردن را مورد ‌بحث قرار داده ايم. اما آيا اين چين و چروكها، اين تركها، و اين پوسته پوسته چه هستند و چگونه رشد ‌ميكنند؟
اين چروكها علائمي ميباشند كه نشان ميدهند به موازات بالا رفتن سن افراد، پوست آنها هم شكننده ميگردد، همانطور كه ساير اعضا بدن با بالا رفتن سن جواني خود را از دست ميدهند. در حقيقت پوست بدن احتمالا به طرق مختلف شكننده ميشود. پوست خشك و چروك شده و ديرتر از دوران جواني بهبود مييابد. خبر خوب آن است كه ميتوان با پيمودن راههايي سلامتي پوست را حفظ كرد. اما قبل از آن نظري اجمالي به شكنندگي پوست مياندازيم.
دكتر
Arthur K.Balin مدير مركز پزشكي پوست شناسي و جراحي ترميمي Sally Balin در پنسيلوانيا، و نويسنده كتاب "زندگي پوست" ميگويد: "يكي از علل اصلي شكنندگي پوست آن است كه هر چه سن بالاتر ميرود پوست نازكتر ميگردد." او ميگويد دو لايه سطحي پوست موسوم به Epidermis و Dermis با گذشت زمان نازكتر شده و رگهاي كمتري را در خود‌ حفظ ميكنند. با محدوديت تعداد رگهاي خوني و به طور كلي مقدار كم خوني كه به سلولها جريان مييابد، نسوج جمع شده و چين ميخورند:
خورشيد هم سهم به سزايي در تشكيل اين نوع پوست حاصل از سالخوردگي دارد. دكتر
FredrieHalerman دانشيار كلينيك پوست شناسي دانشكده طب آلبرت انيشتن شهر نيويورك و مدير موسسه "پوست شناسي" Halerman در نيوجرسي ميگويد: "خورشيد مويرگها را ناتوان ساخته و در نتيجه مقدار جريان خون به نسوج كاهش مييابد." خورشيد‌ نيز پوست را خشك كرده و لايه زير پوست را منهدم ميسازد. و نتيجه آن ميگردد كه خورشيد پوست را نازك، خشك، و شكننده تر ميكند.
پزشكان توصيه مينمايند بهترين خط دفاعي براي حفاظت از پوست و آرامش بخشيدن به پوست شكننده آن است كه هرگز پوست را در معرض آفتاب قرار ندهيد، و در حد امكان پوست را مرطوب نگهداريد. همچنين اين طرز تفكر قابل تحسين است كه با غذاهاي حاوي ماده
Antioxidant كه سطح مصونيت بدن را بالا ميبرد و همچنين با سرطان مبارزه ميكند (از راه جلوگيري از خرابي سلولها) ازپوست خود‌ حفاظت كند.

قبل از هر چيز به اين عمل مبادرت ورزيد
پوست خود را مرطوب نگه داريد
دكتر
Hillarad Pearlstein دانشيار كلينيك پوست شناسي دانشكده پزشكي مونت سينا در شهر نيويورك ميگويد: "زماني كه لايه خارجي پوست خشك گردد، ديگر نميتواند مانند دوره جواني رطوبت را نگهدارد. بنابراين بايد ‌كاري كنيد كه به پوست رطوبت برسد. دكتر پرل ميگويد: بهترين عمل آن است كه مدت 15 دقيقه خود را در آب ولرم خيس كنيد. او يادآور ميشود‌ كه اين عمل را نبايد زياد انجام دهيد.
بسياري از پزشكان توصيه ميكنند: كساني كه داراي پوست شكننده هستند، در هفته فقط دو يا سه مرتبه حمام بروند و از ملايم ترين صابون بهره جويند. آنها همچنين توصيه ميكنند: بايد از حمام آب داغ اجتناب نماييد، زيرا آب داغ موجب خشكي بيشتر پوست ميشود تا آب خنك، و اضافه مينمايد بايستي منحصرا نقاطي كه بو توليد ميكنند مانند‌ زيربغل، ناحيه دستگاه توليد مثل، و پاها را با صابون بشويد و بقيه بدن را با آب خنك آب بكشيد.

راههاي عاقلانه ديگر
هر روز دو مرتبه از كرم مرطوب كننده استفاده نماييد
خواه حمام كرده باشيد يا نكرده باشيد هر روز دو دفعه صبح و عصر پوست را مرطوب كنيد. اگر بعد‌از استحمام از مرطوب كننده استفاده ميكنيد، بايد بدانيد كه موجب شده ايد پوست آب را در خود نگهدارد. دكتر پرلشتين ميگويد: كرم يا لوشن مرطوب كننده، پوست ساز نيست. اما موجب ميشود كه پوست وضع بهتري پيدا كرده و رطوبت را در خود نگهدارد.
آكادمي پوست شناسي آمريكا توصيه ميكند: از مرطوب كننده اي بهره گيريد كه حاوي وازلين يا لانولين (روغن پشم) باشد. اين دو عنصر كه از تركيبات مرطوب كننده‌ها هستند كمترين تحريك را در پوست ايجاد ميكنند. به هر صورت اگر مرطوب كننده اي پوست را تحريك كند بايستي با پزشك مشورت كرده و توصيه هاي او را پذيرا باشيد.

از داروي
Antioxidant استفاده كنيد
دكتر هابرمن ميگويد: بسياري از افراد بعد از آن كه روزانه از كرم هاي پوستي
Antioxidant محتوي ويتامين C و ويتامين E استفاده كرده اند ميگويند كه پيشرفت مثبتي در پوست خود ملاحظه نموده اند. يكي از انواع توليداتي كه داراي هر دوي اين ويتامين ها است كرم Neutrogena New Hands ميباشد. آنان كه از اين كرم استفاده كرده اند ميگويند: اين كرم پوستشان را تقويت كرده و همچنين آفتاب نميتواند به سرعت به پوست صدمه برساند.

براي حفاظت از پوست سپري روزانه تدارك ببينيد
اشعه آفتاب مانند تيري كه هدفش را سوراخ ميكند به پوست حمله ميكند. دكتر پرلشتين توصيه مينمايد: براي محافظت پوست شكننده بايستي از رفتن به جاهاي مخاطره آميز دوري جوييد. و هر روز مقدار مناسبي كرم ضد آفتاب به پوست بماليد، كرم مزبور بايد كرمي باشد كه لااقل عامل حفاظت از آفتابش 15 باشد.

در تابستان بخصوص خود را بپوشيد
دكتر پرلشتين توصيه ميكند: هرگز عمدا حمام آفتاب نگيريد، و پيوسته از كلاه لبه داري كه دورش پهن باشد و صورت و گردن را از قرار گرفتن در معرض آفتاب در امان نگه دارد، استفاده كنيد. همچنين لباس آستين بلند پوشيده و از شلوارهاي تابستاني سبك بهره جوييد. بالاخره، اگر به باغباني ميپردازيد، از دستكش استفاده نماييد تا پشت دستها را هم حفظ كرده باشيد.

در خيابان از نقاط سايه دار عبور كنيد
دكتر پرلشتين ميگويد: من به بيماران ميگويم هميشه قبل از ساعت 10 صبح و بعد از ساعت 4 بعد از ظهر يعني زماني كه اشعه آفتاب صدمه كمتري به پوست ميرسانند راهپيمايي كنيد. و نيز به آنها توصيه ميكنم: در خيابان از نقاط سايه دار عبور كنيد تا از تابش مستقيم اشعه آفتاب در امان باشند.

سعي كنيد پوست را با اسيد آشنا نماييد
طبق نظر آكادمي پوست شناسي آمريكا، اسيدهاي آلفاهيدروكسي وعده ميدهند كه عليه آفتاب زدگي پوست و چين و چروك آن مبارزه ميكنند. بخشي از تحقيقات يادآوري ميكند كه اسيدهاي آلفاهيدروكسي ممكن است چين و چروك پوست را برطرف نموده و روي هم پيشرفتي در وضع پوست به وجود آورند. آلفاهيدوكسي هايي كه در شير، ميوه جات، و نيشكر وجود دارند در بسياري از مرطوب كننده ها يافت ميشوند. مرطوب كننده ها آنها را به نام
glycolic Acid يا Lactic Acid به شما معرفي ميكنند.
دكتر پرلشتين يادآور ميشود: ميتوانيد با خيال آسوده از آن كرمها در خانه استفاده كنيد. در كانتر داروخانه ها به جستجوي كرمي باشيد كه حاوي هيدروكسي باشد، براي استفاده از آن، دستورات پشت بسته كرم را بخوانيد
.

منبع :شهروند

/ 0 نظر / 32 بازدید