جوش چركين صورتRasacea

ممكن است در جواني فيلمهاي سرگرم كننده و مسخره W.C.Fields را كه به نمايش گذاشته ميشد دوست داشته باشيم. البته قسمت اعظم هنرش را در فيلمهاي سياه و سفيد نشان ميداد. بيني قلمبه و پيازي شكل او آنچنان ارزشي به وجود آورده بود كه به نوعي مسخره گي و لودگي تبديل شده كه حتي تصورش را هم نميتوانست بكند.
بيشتر بذله گويي و شوخ طبعي او را مثال ميزدند، اما عده اي هم جذابيت فيلمهاي او را به بيني او نسبت ميداند. در واقع اگر فيلدز در زمان پيدايش فيلمهاي رنگي فعاليت مينمود، با بيني خرطوميش بيشتر رنج مردم را موجب ميشد تا لذت آنها را. زيرا همراه بيني موصوفش مويرگ هاي پاره شده گونه ها، بيني و چانه اش را كه باعث سرخي نامطلوب و بيقواره پوستش ميشد، نشان ميداد.
خود فيلدز از جوش هاي چركين صورتش (وضعيت پرجوش مزمني كه بر اثر گشاد شدن رگها و تراكم خون صورت را قرمز رنگ كرده و به شكل لبوي پوست كنده درآورده بود) رنج ميبرد. و امروز پس از مرگ عصر فيلمهاي سياه و سفيد هنوز در حدود 13 ميليون آمريكايي به اين حالت دچارند.
اگر درصدد مداوي اين جوش ها برنياييم، آنها به مرور بدتر شده و به ساير نقاط پوست سرايت نموده، حتي چشمها را ميپوشانند. موارد پيشرفته اين بيماري ممكن است بيني را قرمز و متورم سازند. درخصوص
W.C.Fields آن حالت، حالتي طنزآميز و مزاح پذير به حساب ميآمد، اما اگر چنين وضعي در شما پيدا شود، طنز و مزاح به حساب نخواهد آمد.
متاسفانه، جوش چركين صورت قابل مداوا نيست، و به ندرت از بين ميرود و با بي توجهي و درمان نكردن بدتر ميشود. بيماراني كه درصدد مداوا برآيند و به پوست شناسي متخصص مراجعه كنند، ميتوانند به نحو موفقيت آميزي جوش صورت را كنترل نمايند و حتي پيشرفت قابل ملاحظه اي را در درمان ببينند. آنچه كه در زير براي مداواي جوش صورت توضيح داده شده، كمك كننده ميباشند.

اولين اقدام
با قرمز شدن صورت مبارزه كنيد.
دكتر لوپو ميگويد: قرمز شدن رنگ و رخ كه حاصل اتساع رگها است، مكانيسمي ميباشد كه جوش چركين صورت را موجب ميگردد. بنابر اين از چيزهايي كه موجب سرخ شدن صورت شود بايستي پرهيز نمود.
دكتر لوپو ميگويد: پنج عامل عمده سرخ شدن صورت عبارتند از هيجانات عاطفي، حرارت، رطوبت، غذاهاي داراي ادويه، و الكل. علل ديگر سرخ شدن صورت شامل فعاليتهايي كه به عرق كردن بدن منجر ميشود، مايعات داغ، و آفتاب. و همچنين غذاهاي مشخصي نظير شكلات ميتوانند رخ را قرمز كنند.
اما آنچه كه ممكن است يك فرد را ناراحت كند، امكان دارد در ديگران مشكلي به وجود نياورد. طبق نظر انجمن ملي جوش صورت، بايستي آنچه را كه دقيقا موجب سرخ شدن پوست ميشود مشخص كرد، و سپس عادت را تغيير داده و از استفاده از آنها پرهيز شود.

راههاي عاقلانه ديگر
محل جوش را با آب سرد كمپرس كنيد
دكتر ويليام كيتزميلر متخصص پوست شهر سين سيناتي توصيه ميكند: زماني كه صورت سرخ ميشود، دستمال تميز را در آب بسيار سرد فرو ببريد (يا در مايعي كه نصف آن شير سرد و نيم ديگرش آب سرد باشد فرو ببريد) و روي ناحيه سرخ شده بگذاريد. او توضيح ميدهد: سردي باعث ميشود رگهاي گشاد شده منقبض گشته و از متورم شدن جلوگيري گردد. پارچه سرد شده در سه نوبت و هر نوبت 10 دقيقه روي محل سرخ شده گذارده ميشود.

از هيجانات خود بكاهيد
هيجانات نقش بزرگي در بسياري از افرادي كه به سرخ شدن صورت دچار ميشوند، ايفا مينمايد. دكتر كيتزميلر در پاسخ اين سئوال كه بهترين راه كاهش هيجانات چيست؟ توصيه ميكند: درصدد كشف علت آن برآييد، خوردن غذاهاي بهداشتي، كم كردن كافئين، ورزش منظم و 8 ساعت خواب در 24 ساعت موجب كاهش هيجانات ميگردد.
او ميگويد: زماني كه احساس كنيد دچار هيجانات شده ايد، سعي نماييد نفس عميق بكشيد. با شمارش يك تا ده نفس را فرو بريد، سپس در مدتي مشابه و مساوي آن را خارج سازيد. اين تمرين را چند‌ مرتبه انجام دهيد.

محل قرمز شدن را با دقت تميز نماييد
دكتر لوپو ميگويد: مهم آن است كه موضع را با مواد ساينده يا خراش دهنده تميز ننمايم. او توصيه ميكند: از مايعات تميز كننده فوق العاده ملايم نظير
Centaphil كه داراي ماده سولفات سديم لاريل (Sodium LaurylSulfate) هستند، بهره گيري شود. اين ماده بدون اين كه تحريك ايجاد كند و موجب سرخ شدن پوست شود، آن را تميز مينمايد. ميتوانيد صورت را روزي دو اما سه مرتبه با اين مايع بشوييد. دكتر لوپر توصيه ميكند: هميشه از آب سرد استفاده كنيد.
دكتر لوپر ميگويد: از مصرف محصولاتي كه تحريك كننده هستند و يا داراي الكل ميباشند، اجتناب نماييد و براي يك شستشوي ملايم، ميتوانيد يك قاشق غذاخوري
witch hazel سرد را در نيم ليتر آب ريخته و صورت را بشوييد.

در جستجوي سايه باشيد
دكتر لوپو اخطار ميكند: از تابش نور آفتاب پرهيز كنيد. او ميگويد: آفتاب موجب توليد جوش شده، و هيچ كرم يا داروي ضد آفتابي نميتواند از پيدايش اين نوع جوش ها جلوگيري كند. علت آن است كه آفتاب به پوست حرارت داده و در نتيجه موي رگها را گشاد كرده و باعث سرخي پوست ميشود.
دكتر لوپو ميگويد: البته زمانهايي وجود دارد كه بتوان از جاده هاي آفتابي عبور نمود، با اين حال حتي در سايه هم نور غيرمستقيم آفتاب به فرد ميتابد. اين پوست شناس متخصص، استفاده از كرم هاي ضدآفتابي كه داراي اكسيد تيتانيوم باشند مانند ضد آفتاب
Neutrogena كه مخصوص پوستهاي حساس توليد شده را، توصيه ميكند. اكسيد تيتانيوم برعكس ضد آفتابهايي كه داراي ساير مواد شيميايي هستند، پوست مستعد به ابتلا به جوش چركين صورت را تحريك نميكند.

الكل را با توجه و دقت بنوشيد
الكل رگها را گشاد ميكند، لذا غالبا جوش هاي افرادي كه داراي جوش صورت هستند، تحريك ميكند. توجه و دقت كنيد جوشهاي صورت چگونه به مايعات الكلي عكس العمل نشان ميدهند.
دكتر لوپو ميگويد: اگر نوشيدن مايع الكلي وضع را بدتر ميكند، از ميزان مصرف آن بكاهيد و يا اين كه اصلا مصرف الكل را قطع كنيد.

از گياه
Chamomil استفاده كنيد
كامومايل گياه معالجي است كه ممكن است به جوش هايي كه موجب خرابي پوست شده اند تسكين بخشد. يك مشت كامومايل خالص يا چند
Teabag آن را در سه فنجان آب جوش به مدت 10 دقيقه خيس كنيد، سپس اين مايع را صاف نموده در يخچال قرار دهيد. هر زماني كه نياز پيدا كرديد جوش صورت را كمپرس كنيد، يك پارچه تميز پنبه اي را در آن خيس نموده، روي موضع بگذاريد تا احساس آرامش نماييد.

بر مصرف دارو نظارت داشته باشيد
داروهاي معيني موجب جوش صورت ميشوند. دكتر مري لوپو متذكر ميشود: داروهاي گشادكننده رگها كه در مداواي بيماريهاي مربوط به رگهاي قلب و گردش خون به مصرف ميرسند، جوش صورت را بدتر ميكنند، زيرا اين نوع داروها رگها را منبسط كرده و موجب جمع شدن خون بيشتر در رگها ميشوند.
دكتر لوپو ميگويد: گرچه ميتوانيد از پزشكتان بخواهيد مقدار مصرف دارو را با وضعتان تطبيق دهد، اما بايد در نظر داشته باشيد كه بايستي درخصوص مضار و منافع قطع داروها با او مشورت كنيد.
مثلا، اگر مشكل جريان خون داريد، به دارويي احتياج داريد كه بتواند جريان خون را در اعضاء بدنتان به نحوي بهداشتي و سلامت حفظ نمايد ــ حتي اگر آن دارو آن چه را كه بر سر بيني و گونه هايتان ميآورد دوست نداشته باشيد.
دكتر لوپو اضافه ميكند: در اينجا شما يك نوع معامله انجام ميدهيد، يعني قبول ميكنيد كه جوش صورت داشته باشيد تا اين كه پا را از دست بدهيد و يا اين كه گردش خونتان خوب عمل نكند.
دكتر لوپو يادآور ميشود: استفاده سطحي از استروئيدها، مانند كرم هاي تقويتي و كرم هاي هيدروكورتيزون كانتر داروخانه كه اغلب براي خارش و جوش به مصرف ميرسند، جوش صورت را بدتر كرده و آن را تحريك مينمايند.

چه موقع بايستي به پزشك مراجعه نمود؟
دكتر لوپو متذكر ميشود: اگر قرمزي پوست ادامه يافت و يا به اصطلاح غرور جواني(جوش صورت) به معالجات پاسخ نداد، به دكتر مراجعه كنيد. براي كنترل جوش صورت بايستي تحت نظارت و مراقبت مداوم متخصص پوست باشيد.

شهروند<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

/ 0 نظر / 25 بازدید