بواسير Hemorrhoid

چنانچه پزشک تشخيص دهد دچار بواسير ميباشيد، روشن ميگردد که اساسا مشکلي با وريدهاي متورم مخرج (مقعد) و رکتوم (ناحيه انتهايي روده بزرگ که به مخرج منتهي ميشود) داريد. نشستن طولاني، سنگيني معده، و مدفوع خشک و سفت که به سختي از معبر خود عبور ميکند، غالبا از دلايل ابتلا به بواسير شمرده ميشوند. دکتر Animon Sonmenberg متخصص معده و روده در مرکز پزشکي سلحشوران و استاد علوم پزشکي بخش گوارش در دانشکده پزشکي دانشگاه نيومکزيکو در آلبوکرکي ميگويد: بواسير مشکلي است معمولي، اما مداواي آن آسان نيست. وي اضافه ميکند دو نوع بواسير وجود دارد که نحوه مداواي هر يک از اين دو نوع متفاوت بوده، و مربوط به آن است که به چه نوع از آن دو بواسير دچار باشيد.
کمترين نگراني را تورم وريدي داخلي ايجاد ميکند، اين تورم باعث ميشود که خون در مدفوع ملاحظه گردد و نوعا بي درد ميباشد. چنانچه تورم وريدي داخلي خيلي زياد باشد، ممکن است حساس و دردناک گردد و خود را از طريق مخرج نشان دهد. تورم وريدي داخلي نرم و ملايم ميباشد. تورم حلقه دور مقعد تميز کردن اين ناحيه را مشکل ساخته و در نتيجه تحريک و خارش ظاهر ميگردد. اين نوع تورم وريدي را تورم کيسه اي ناميده اند.
بواسير
External Hemorrhoid تورم دردناکي داشته و انعقاد خون نسوج ناحيه مقعد را سفت و سخت ميکند. دکتر سونين برگ ميگويد: اين نوع بواسير با ورم وريدي مقعد شناخته شده و لخته هاي خون در وريد موجب پيدايش آن ميشوند که دردي طاقت فرسا دارد. تورم وريدي مقعد يا بواسير غالبا پس از سه تا هفت روز فروکش ميکند. پوست خارجي مقعد حساس تر از آستر داخلي آن بوده و لذا دردناک ميباشد.
دکتر سونين برگ توضيح ميدهد: در بعضي از موارد ـ مثلا، در بواسيرهاي بزرگ و عودکننده ـ تکنيک هاي پزشکي که شامل جراحي نيز ميگردد، ممکن است بهترين جواب مسئله باشد. اما راههاي چندي موجود است که ميتوانيد با رعايت آن راهها به اين ناراحتي در خانه آرامش بخشيد. به تذکرات زير توجه نماييد.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اولين اقدام
غذاي الياف دار بخوريد
دکتر
Juan Nagueras جراح روده بزرگ و ناحيه رکتوم در کلينيک کليولند فورت لودرديل فلوريدا ميگويد: استفاده کردن از يک رژيم غذايي الياف دار و آشاميدن آب زياد ممکن است بهترين چيزي باشد که از ابتلاي به بواسير جلوگيري ميکند و يا آن را مداوا مينمايد. چرا؟ براي اينکه رژيم غذايي غيربهداشتي کم الياف منجر به خشک و سفت شدن مدفوع شده و در نتيجه بهنگام دفع بايستي فشار زيادي به خود بياوريم و به عبارتي ديگر براي دفع تقلا کنيم. اين تقلا و فشار به نوبه خود ميتواند بواسير را تشديد نموده و حتي در مواردي خود، بواسير ايجاد کند.
براي افزودن الياف به غذاي خود، از ميوه و سبزيجات تازه استفاده نماييد. مصرف دانه ها (حبوبات) و غلات را به فراموشي نسپاريد ـ مکمل
Metamucil را که از گياهي موسوم به Psyllium گرفته ميشود مورد استفاده قرار دهيد. دکتر نوگراس ميگويد: اگر از رژيم غذايي الياف دار بهره نميگيريد، آن را مورد توجه و استفاده قرار دهيد و به تدريج آن را آغاز نماييد، البته بايد توجه داشته باشيد که از مشکلات گاز معده حاصل از مصرف الياف بايستي اجتناب ورزيد. روزانه لااقل 8 ليوان آب يا ساير مايعات بخوريد. (نوشابه هاي کافئين دار را به حساب نياوريد، زيرا آنها در واقع مايعات بدن را تخليه ميسازند) اگر الياف خوردن و آب نوشيدن عادت ثابت شد، مدفوع نرم تر شده و به راحتي تخليه ميگردد. او اضافه ميکند، اين عادت موجب ميشود که فشار و تقلا را از رکتوم خود دور سازيد.

راههاي عاقلانه ديگر
دور و اطراف بگرديد
طبق نظر دکتر نوگراس: ورزش روزانه نقش موثري در کاهش بروز بواسير دارد. او ميگويد: زماني که به گردش در اطراف منزل خود بپردازيد، شانس ابتلاي به ثقل معده را(که ميتواند موجب تحريک بواسير گردد) کاهش ميدهيد. سعي کنيد سه مرتبه در روز راه برويد و يا در ساير فعاليتهاي ورزشي شرکت کنيد. او متذکر ميگردد، ۲۰ دقيقه فعاليت هدف خوبي براي تخليه معده است.
از وان حمام استفاده نماييد
دکتر سونن برگ ميگويد: عمل خوبي که ميتواند به بواسير آرامش بخشد آن است که روزانه يک يا دو مرتبه حمام برويد. وان حمام را ۳ تا ۴ اينچ از آب گرم پر کرده، ۱۰ تا ۱۵ دقيقه در آن بنشينيد. آب گرم درد را کاهش داده، به آن تسکين بخشيده و تميزکننده اي ملايم و لطيف است.
آب گرم وان حمام عضلات سفت شده ناحيه مقعد را نرم و شل کرده، مشکلات ناشي از تقلا براي دفع را از بين ميبرد.
بر روي توالت زياد ننشينيد
دکتر نواگراس گزارش ميدهد: نشستن طولاني روي دستگاه توالت فشار به وريدهاي مقعد را افزايش ميدهد و ميتواند فشار بيشتري بر بواسير وارد ساخته و آن را تشديد کند.
او ميگويد: «من به بيمارانم توصيه ميکنم، مجلات موجود در طاقچه حمام را خارج سازند» اگر نبودن مجله در توالت شما را بي تاب ميکند، احتمالا چيز خوبي است، به اين معني که وقت کمتري را در آنجا به منظور دفع خواهيد گذراند.
و پس از آن که عمل دفع به طور معمول انجام گرفت از توالت خارج شده و هر زمان ديگري که لازم شد به توالت برگرديد.
به جاي بالش ميان تهي(به نام بالش دونت) از بالش کوچک بهره گيريد
عده زيادي از آنها که به بواسير مبتلا هستند از بالش هاي ميان تهي که نشستن را در خانه و محل کار راحت تر ميسازد، استفاده ميکنند.
اما دکتر نوگراس مخالف آن است، زيرا معتقد است اين نوع بالش ها کمکي به بواسير نميکنند. او ميگويد: اين بالش ها با کشيدن نواحي کفل فشار زيادتري به معقد وارد مينمايند. اگر احساس ميکنيد به بالش نياز داريد، از يک بالش نازک و کوچک بهره گيريد
.

کنترل بر مصرف دارو اهميت فوق العاده دارد
دکتر نوگراس جراح کولون و رکتوم ميگويد: فهرست داروهايي که سنگيني معده ايجاد ميکنند (و مشکلات بواسير را افزايش ميدهند) آن قدر زياد هستند که فهرست آنها به صفحات زيادي نياز دارد.
CalciumChannel Blockers مانند Verapamil(Isoptin)، داروهاي گوناگون ويژه درمانهاي رواني شامل داروهاي ضد افسردگي نوع Tricyclic، مانند Amitriptyline(Elavil) يا Lithium (Lithane)، و داروهايي که کار تيروئيد را تحت تاثير قرار ميدهند، مانند Leuothyroxine(Synthroid). اين داروها فقط تعداد معدودي از اين نوع داروها هستند که ثقل معده ايجاد ميکنند.
دکتر نوگراس اضافه ميکند: هر زمان که پزشک داروي جديدي براي شما تجويز نمود، شايسته است از او بپرسيد، آيا دارو سنگيني معده ايجاد ميکند يا خير. اگر به اين مطلب واقف گرديد، ميتوانيد از او بخواهيد داروي جانشيني که سنگيني معده ايجاد نکند تجويز کند. در غير اين صورت بايستي خويشتن را براي فشار اضافي به بواسير آماده سازيد.
او ميگويد: همچنين بايستي توجه داشت مولتي ويتامين ها و مکمل هايي که آهن زياد دارند به سنگيني معده کمک ميکنند. زيرا آهن باعث ثقل معده شديدي ميشود.
با داروي سحر آميز
Bewitch مشکل را حل کنيد
دکتر جونز داک مشاور گياهي و نويسنده کتاب داروخانه سبز که متخصص گياههاي دارويي است ميگويد: گياه سحرآميز
witch Hazel نيز درد بواسير را تسکين داده و خارش را آرام ميسازد.
دکتر دوک ميگويد: يک قطعه گاز يا پارچه لطيف
witch Hazel (در داروخانه ها به فروش ميرسد) آغشته شده، يک نوع کمپرس به حساب مي آيد. اين گاز يا پارچه آغشته شده را به مدت يک يا دو دقيقه روي محل بگذاريد تا درد تسکين يابد.
ناحيه بواسيري را با کاغذي تميز پاک کنيد
دکتر نوگراس ميگويد: پاک کردن محل بواسير با کاغذهاي معطر حتي اگر گران ترين قيمت را داشته باشند، ميتواند بواسير را به شدت تحريک نمايد.
براي تميز کردن ناحيه بواسيري از کاغذهاي ساده غير معطر و فاقد مواد شيميايي استفاده نماييد.
وي متذکر ميگردد: براي بواسيري که بسيار شديد باشد و تميز کردنش مشکل باشد، کاغذ توالت را با آب تر کنيد و تحريک شدن محل را به حداقل برسانيد، اگر مايل باشيد به محل بواسير تسکين بيشتري بدهيد کاغذ توالت را با
Hazel مرطوب کنيد.
خوردن چاشني غذايي را متوقف نماييد
دکتر اندرو ويل ميگويد: خوردن غذاهايي که داراي چاشني هاي قوي مانند فلفل قرمز و خردل باشند ميتوانند موجب پيدايش بواسير گردند. قهوه، قهوه بدون کافئين، يا الکل و تنباکو نيز ميتوانند بواسير را بدتر کنند.
او متذکر ميگردد: چنان چه نميتوانيد اينها را کاملا از برنامه خود حذف کنيد، مصرف آنها را در حد ممکن به حداقل برسانيد.
از داروهاي غيرنسخه اي کانتر داروخانه ها استفاده نماييد
برابر نظر کارشناسان استفاده بسياري از داروهاي غير نسخه اي کانتر داروخانه ها موثر واقع ميشود.
دکتر سونن برگ يادآور ميشود: نرم کننده هاي مدفوع که داراي
Ducusate Sodium(Colace) باشند، بيرون روي را بسيار آسان ميسازد.
دکتر نوگراس شياف را توصيه ميکند، زيرا شياف مجراي مقعد را چرب نموده، موجب ميشود که تلاش و تقلا براي دفع کمتر شده و به بواسير فشار وارد نگردد.
دکتر ويل اخطار ميکند از مصرف ژل يا کرم هايي که مصرف خارجي داشته و وعده ميدهند تسکين دهنده ميباشند، از قبيل
Beuzocaine اجتناب کنيد.
ببينيد شرقي ها چه ميکنند
دکتر ويل ميگويد: اگر در جستجوي معالجه ديگري هستيد، دو داروي معالج سنتي چين عدم تعادلي را که موجب پيدايش بواسير ميگردد، متعادل ميسازند. روزي سه مرتبه و هر مرتبه يک پرتقال بخوريد، صبح به محض بيدار شدن از خواب دو عدد موز ميل کنيد.
او ميگويد: اين کار را تا از بين رفتن بواسير ادامه دهيد.
چه موقع بايستي به پزشک مراجعه شود؟
دکتر جان نوگراس جراح روده بزرگ و ناحيه رکتوم ميگويد: زماني که تصور مينماييد داراي علائم بواسير هستيد، بهتر است به سلامتي فکر کنيد تا اين که غصه به خود راه دهيد. اگر تصور ميکنيد در ناحيه رکتوم يا مقعد تومور پيدا کرده ايد، در مدفوعتان خون پيدا شده، يا در بيرون روي تان (خروج مدفوع) تغييراتي پيدا شده، فورا به پزشک مراجعه کنيد، تا آن حالت مورد بررسي پزشک واقع گردد. زيرا ممکن است نشانه بواسير بوده يا اين که حتي ميتواند مسئله پزشکي جدي تري باشد

 

/ 0 نظر / 89 بازدید